
Kombajny do ziemniaków umożliwiają jednoetapowy i szybki zbiór oraz znaczne ograniczenie pracy ręcznej. Maszyna pozwala na wykopanie ziemniaków, oddzielanie bulw od ziemi, łęcin i zanieczyszczeń oraz załadowanie ziemniaków np. na przyczepę. Jak zbudowany jest taki kombajn i na czym polega jego działanie? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszym artykule, w którym opisaliśmy dwie popularne na naszych polach jednorzędowe maszyny: kombajn Anna i kombajn Bolko.
Kombajn Anna Z-644
Jedną z najpopularniejszych maszyn do zbioru ziemniaków w Polsce jest kombajn Anna Z-644 produkowany od pierwszej połowy lat 70-tych na licencji niemieckiej firmy Niewöhner-Wühlmaus. Produkcja tej maszyny w naszym kraju znacznie ułatwiła zbiór ziemniaków, który do tej pory przeprowadzany był ręcznie. To pół zawieszany kombajn jednorzędowy napędzany wałkiem przekaźnika mocy. Zbudowany jest z kilku podzespołów zapewniających zbiór ziemniaka bez jego uszkodzenia. Po ponad pięćdziesięciu latach, które upłynęły od debiutu kombajnu Anna Z-644, jest on nadal powszechnie stosowaną maszyną. Swoją popularność zawdzięcza m.in. bezawaryjności, dużej dostępności tanich części zamiennych oraz prostej budowie, umożliwiającej łatwe likwidowanie wszelkich usterek nawet własnymi siłami. Z kolei możliwość regulacji wstrząsów oraz pochylenia oddzielacza pozwala na dostosowywanie maszyny do indywidualnych potrzeb. Dużą jej zaletą jest też to, że po zamontowaniu przystawki z walcem gąbczastym kombajn Anna Z-644 może służyć jako maszyna do zbioru wcześniej wykopanej i poukładanej w rzędy cebuli.
Kombajn Bolko Z-643
Kombajn Bolko to jednorzędowy kombajn okopowy przeznaczony do zbioru ziemniaka. Maszyna stanowi idealny wybór dla małych i średnich gospodarstw o szerszym spektrum upraw. Produkowany jest w trzech wersjach:
- Bolko– ze zbiornikiem o ładowności 1250 kg,
- Bolko S– z platformą oraz workownicą do bezpośredniego załadunku do skrzyń lub worków,
- Bolko T– umożliwiający szybki zbiór z przenośnikiem ładującym.
Dzięki wyposażeniu w różne przystawki kombajn Bolko z powodzeniem wykorzystywany jest również przy zbiorze warzyw. Wyposażenie dodatkowe składa się z:
- podbieracza cebuli,
- wyorywacza marchwi,
- zgarniacza obiegowego i
- kosza zsypowego.
Kombajny do ziemniaków – budowa i działanie
Zarówno kombajn Anna, jak i kombajn Bolko łączone są z ciągnikiem przy pomocy cięgieł dolnych podnośnika hydraulicznego, między które wkłada się belkę zaczepową kombajnu. Rama maszyny jest przegubowo połączona ze środkiem tej belki. Podczas pracy przód kombajnu opiera się o podnośnik hydrauliczny ciągnika, a w czasie postoju o nastawny wspornik, który składa się do transportu i pracy.
Kombajny do ziemniaków posiadają kompletne podzespoły umożliwiające całościową realizację zbioru. Zbiór wygląda następująco:
Krok 1. Podkopywanie redlin z ziemniakami
Kombajn ziemniaczany, podobnie jak kopaczka, wyposażony jest w lemiesze podcinające redliny kierując je na przenośnik prętowy. W zespole wyorującym kroje tarczowe, lemiesz oraz położenie rolki kopiującej względem lemiesza można wygodnie skokowo ustawiać. Regulacja głębokości podkopywania ziemniaków odbywa się przez zmianę położenia koła kopiującego. Głębokość zagłębienia lemiesza należy ustawiać tak, aby podebrać wszystkie ziemniaki. Ważną sprawą jest to, aby zagłębienie lemiesza nie było większe niż wynika to z poziomu zalegania bulw. Efektem okaże się wtedy wzrost ilości podkopywanej ziemi, co niepotrzebnie nadmiernie obciąża zespoły robocze dodatkową pracą. Kroje tarczowe zespołu wyorującego powinny być tak ustawione, aby przy zagłębieniu przecinały łęciny i chwasty. Z obu stron kombajnu ustawia się je na jednakową wysokość.
Krok 2. Odsiewanie ziemi
Przenośnik zbudowany jest z prętów. Odbywa się na nim odsiewanie ziemi wskutek drgań generowanych przez dwa wstrząsacze eliptyczne, których intensywność można regulować przez zmianę położenia odpowiedniej dźwigni.
Krok 3. Oddzielanie łęcin i chwastów
Zespół oddzielający jest elementem, na który spadają wykopane ziemniaki. Pręty zespołu ustawione są w taki sposób, że ziemniaki i kamienie staczają się z niego, a łęciny zostają wynoszone na pole. Najlepsze ustawienie oddzielacza, przy którym będzie następowało efektywne usuwanie łęcin i chwastów, uzyskuje się przez:
- odpowiednie pochylenie oddzielacza porostu,
- nastawienie intensywności wstrząsania przenośnika i
- ustawienie łopatek zgarniających.
Intensywność wstrząsania przenośnika ma wpływ na ilość straconych ziemniaków, które wynoszone są razem z porostem. Amplitudę wstrząsów należy ustawić tak, by następowało dobre oddzielanie porostu i mniejsze straty ziemniaków, jednak bez dużej ilości uszkodzonych bulw.
Krok 4. Koło podnoszące
Koło podnoszące jest miejscem, do którego trafiają ziemniaki z kamieniami. Podnoszone są one do góry i dostają się do elementów układu oddzielającego kamienie. Elementem nośnym koła podnoszącego jest obręcz wykonana z ceownika, na której wewnętrznej powierzchni na całym obwodzie są równomiernie przyspawane półki. Na zewnętrznych krawędziach łopatek znajdują się otwory podłużne, przez które przełożona jest lina. Ta lina tworzy ażurową powierzchnię, z której powstają kieszenie. Do nich spadają ziemniaki i zanieczyszczenia z oddzielacza porostu i odrzutnika. Odpowiedni naciąg oraz specjalne opaski zabezpieczają linę przed wypadnięciem z otworów półek.
Krok 5. Oddzielanie kamieni
Głównym miejscem zespołu oddzielającego kamienie jest taśma gumowa zaopatrzona w występy. Taśma, zwana górka palcową, porusza się do góry i unosi ze sobą kamienie lub resztki porostu. Ziemniaki staczają się w dół. Kąt pochylenia górki palcowej odbywa się przy pomocy znajdującej się nad nią specjalnej korby. Właściwe ustawienie zapewnia skuteczne wydzielanie zanieczyszczeń bez niepotrzebnego wynoszenia do góry ziemniaków. Rozdzielone wstępnie ziemniaki i kamienie trafiają na stół selekcyjny.
Krok 6. Ostateczna selekcja
Stół selekcyjny to ruchoma taśma lub przenośnik prętowy, przy którym następuje ręczne wybieranie kamieni. Przenośnik jest podzielony na dwa kanały listwą rozdzielającą. Na nim oddziela się ręcznie zanieczyszczenia. Te z prawego kanału należy wyrzucać do lewego, skąd są odprowadzane na pole albo do zbiornika zanieczyszczeń, a z lewego kanału wybiera się ziemniaki i wrzuca do prawego. Stąd przenoszone są na tarczowy odsiewacz zanieczyszczeń i dalej przenośnikiem transportowane do zasobnika ziemniaków lub do leja urządzenia workującego.
***
W sklepie zychar.pl znajdziecie szeroki wybór części zamiennych do kombajnów okopowych Anna i Bolko. Zapraszamy na naszą stronę!