
Maszyny rolnicze są dzisiaj powszechnie wykorzystywane zarówno w niewielkich, jak i w dużych gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj po skoszeniu zbóż na pola wjeżdżają prasy rolujące, służące nie tylko do zebrania resztek, które pozostawił kombajn, ale także skoszonego siana czy zielonki. Maszyny te zwijają pokos i go prasują. W artykule zapoznamy Was z popularnymi prasami zwijającymi marki SIPMA.
Prasy kostkujące a zwijające
Prasy można podzielić ze względu na sposób i efekty ich pracy na:
- prasy zwijające, które formują materiał w zwijki w kształcie walca. Materiał zgarnia podbieracz do środka prasy, gdzie w komorze prasowania następuje zwijanie go w bele. Kiedy bela osiągnie pożądaną wielkość i stopień zgniotu, jest owijana sznurkiem lub siatką. Zielonka musi być owinięta specjalną rozciągliwą folią, która zapewnia jej hermetyczne zamknięcie,
- prasy kostkujące wytwarzają kostki do załadunku ręcznego (o masie do około 10 kg) i do załadunku mechanicznego (do 200 kg). Aby uformować kostkę, siano jest podnoszone z wału za pomocą palców podbieracza. Następnie materiał transportuje się ślimakiem i odpychaczem do komory, w której ruch posuwisty tłoka i noża powoduje jego zgniecenie i odcięcie. Osiągnięcie przez kostkę odpowiedniej wielkości uruchamia mechanizm wiążący.
Prasy stałokomorowe i zmiennokomorowe
Prasy rolnicze posiadają dwa typy komór, w których odbywa się zwijanie i prasowanie pokosu.
Stałokomorowe prasy zwijające chętnie nabywane są przez właścicieli średniej wielkości gospodarstw rolnych. Cechą wyróżniającą je jest uniwersalność. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom zapewniają ekonomiczną i wydajną pracę. Maszynę zaopatruje się w podbieracze o różnych szerokościach, w zależności od bieżących potrzeb. Zwijanie bel odbywa się szybko i dokładne.
Prasy zmiennokomorowe zwijające są maszynami nowocześniejszymi. Ich mechanizm działania opiera się na systemie taśm, które wprawiają w ruch zespół napędowy. Maszyny umożliwiają tworzenie bel o różnej średnicy. Dużą zaletą pras zmiennokomorowych jest to, że dzięki odpowiedniemu ściskaniu w procesie zwijania beli powstaje mocno zbity rdzeń. Dlatego podczas przechowywania długo utrzymują swój zwarty kształt. Dysponujący komputerem pokładowym operator z góry może ustalić parametry bel: średnicę i stopień zbicia materiału.
Popularne modele pras zwijających firmy SIPMA
SIPMA SA rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Od tego czasu opracowała i wdrożyła do produkcji ponad 30 nowych wyrobów. Niewątpliwym osiągnięciem marketingowym firmy jest było wprowadzenie na polski rynek technologii produkcji sianokiszonki w postaci bel okrągłych i zapewnienie jej pełnej mechanizacji. Zaowocowało to m.in. produkcją wielu typów pras zwijających.
Prasy zmiennokomorowe:
- PZ 1832 Prima to jedyny model prasy zmiennokomorowej tego producenta. Prasa umożliwia zbiór słomy, siana i zielonki. Pasowy mechanizm prasujący pozwala otrzymać bele o średnicy od 900 mm do nawet 1800 mm. Szeroki na 2000 mm podbieracz zapewnia dokładne zbieranie materiału bez pozostawiania resztek nawet na łukach. Maszyna wyposażona jest w komputer sterujący procesem rolowania i zbijania beli. W tylnej części prasy znajduje się obwiązywacz zapewniający dokładne owinięcie beli siatką. Codzienna obsługa jest wygoda dzięki zgrupowaniu miejsc smarowania wszystkich łożysk.
Prasy stałokomorowe:
- PS 1210 Classic to model najczęściej kupowany przez małe i średnie gospodarstwa rolne o profilu mieszanym. Model łańcuchowy z obwiązywaczem sznurkowym lub siatkowym tworzy bele o stałej średnicy i szerokości 1200x1200mm. Zaletą modelu jest centralne umiejscowienie punktów do codziennego smarowania.
- PS 1211 Farma Plus to prasa łańcuchowa umożliwiająca większy zgniot beli. Model ten wyposażono w elektroniczne sterowanie pracy, co pozwala operatorowi na ciągły nadzór nad procesem owijania i zliczania liczby bel. Maszyna posiada też system automatycznego smarowania łańcuchów, co zabezpiecza je przed uszkodzeniem termicznym. Komora zwijania wynosi 1200 x 1200 mm, szerokość podbieracza – 1800 mm.
- PS 1223 Faster jest pierwszą z serii pras szybkich. Komora zwijania posiada budowę walcowo-łańcuchową o wymiarach 1200 x 1200 mm i szerokości podbieracza – 1800 mm. Rolka dogniatająca znajdująca się przed podbieraczem równomiernie rozkłada materiał oraz rozpoczyna jego zagęszczanie. Prasa wyposażona jest też w obwiązywacz z podajnikiem na siatkę, co znacznie przyśpiesza jej pracę. Sterowanie elektroniczne pozwala na automatyczne owijanie beli i kontrolowanie cyklu pracy. Maszyna umożliwia sprasowanie nawet do 50 bel na godzinę.
Przegląd prasy przed sezonem
Warto przed żniwami pomyśleć o przeglądzie prasy, aby i nie mieć problemów z jej poprawnym działaniem. Nowsze modele tych maszyn wyposażone są w rozbudowany układ elektroniczny, więc mogą wymagać wizyty u mechanika, natomiast te starszego typu z powodzeniem sprawdzimy we własnym zakresie. Podpowiemy zatem, jak dokonać takiej lustracji i jak przygotować maszynę do prac na polu.
- Układ hydrauliczny. Wszystkie elementy układu hydraulicznego są bardzo podatne na zabrudzenia, a kurz i resztki pożniwne dobrze maskują problemy w tym obszarze. Musimy sprawdzić, czy nie ma tam przecieków. Dokładniej przyjrzyjmy się także cylindrom hydraulicznym, kontrolując ich szczelność.
- Przekładnie łańcuchowe. Zwróćmy uwagę na odpowiednie nasmarowanie i napięcie. Do tego celu powinno się używać smaru grafitowego. Przy kontroli łańcuchów warto sprawdzić także ich rolki, gdyż niesprawne mogą doprowadzić do uszkodzenia kół zębatych.
- Sprzęgło. Trzeba pamiętać o sprawdzeniu sprzęgła, które przekazuje napęd na podbieracz. Tu często dochodzi do usterek związanych z poluzowaniem śrub i ich szybkim zużywaniem się.
- Podbieracz. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia częściami są podzespoły podbieracza. Należy przyjrzeć się przede wszystkim palcom oraz zmienić osłony, jeżeli są bardzo pogięte.
- Łańcuch komory prasowania. Kolejnym krokiem przy przeglądzie prasy jest sprawdzenie napięcia łańcucha komory prasowania według wskazań producenta maszyny.
- Regulacja i wymiana wygiętych prętów komory prasowania. Są one przyczyną głośnej pracy maszyny.
Części do pras zwijających SIPMA w sklepie zychar.pl
Z myślą o naprawach i przeglądach konserwacyjnych przygotowaliśmy w naszym sklepie szereg najczęściej poszukiwanych części zamiennych:
- podbieracz, np.: ślimak lewy, ślimak prawy, palec podbieracza pojedynczy, nakrętki belki sterowania, koło podwójne ramy podbieracza, belka sterująca,
- podajnik, np.: piasta koła podajnika, wałek podajnika, wałek poprzeczny wideł podajnika, tulejki koła podajnika,
- widły, np.: śruba specjalna mocowania jarzma, jarzmo wideł, tulejka jarzma wideł, ramię napędowe wideł,
- zespół zwijający, np.: prowadnica spawana lewa i prawa, oprawa łożyska zespołu zwijającego, wał napędowy zespołu,
- obwiązywacz, np.: prowadnica sznurka, rolka dźwigni sterującej, nóż sznurka, dźwignia blokująca, przelotki, wolno bieg,
- napęd główny, np.: oprawa łożyska, sprężyna sprzęgła, koło Z-10,
- hydraulika, np.: manometr, zawór regulacyjny, rozdzielacz hydrauliczny, zamek hydrauliczny,
- łańcuchy, np.: łańcuch rolkowy podbieracza, łańcuch rolkowy podajnika, łańcuch rolkowy sprzęgła, łańcuch zwijający.
W celu zaopatrzenia się w części do pras SIPMA, a także KRONE I JOHN DEERE, zapraszamy do naszego sklepu internetowego zychar.pl.