Site Loader
podkład gruntujący

Metal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak aby wykonane z niego powierzchnie znajdowały się w dobrym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów. Największe zagrożenie stwarza oczywiście korozja. Często wystarczy na krótki okres czasu zostawić na zewnątrz metalowy przedmiot, by pojawiła się na nim rdza. Malowanie farbami takich powierzchni to podstawowe działanie zabezpieczające. Przed nim powinno się położyć odpowiednio dobrany podkład gruntujący. O tym, dlaczego należy go stosować i jaki wybrać, dowiecie się z naszego artykułu.

 

Podkłady gruntujące i farby podkładowe – czy to na pewno to samo?

Na to pytanie odpowiadamy od razu: podkłady gruntujące nie zawsze muszą być jednocześnie farbami podkładowymi. Nie należy o tym nigdy zapominać, jeżeli zależy nam, by zabezpieczany element prezentował się doskonale przez długi okres eksploatacji. Standardowe farby podkładowe mają za zadanie poprawić przyczepność powierzchni metalu, która później będzie malowana. Stworzona przez nie powłoka co prawda zapewnia dodatkową ochronę, ale nie na tyle dużą, by zlikwidować zagrożenie rdzewieniem. Do tego celu służą podkłady gruntujące. Zawarte w nich dodatki tworzą warstwę, której woda nie może spenetrować. Wiedzieć przy tym należy, że nie każdy grunt nadaje się do tego, aby nakładać na niego bezpośrednio farby zewnętrzne. Jego zadaniem jest przede wszystkim dokładne zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni, a nawet – w przypadku niektórych wyrobów tego typu – neutralizacja obecnej na powierzchni metalu rdzy, uniemożliwiając jej rozprzestrzenianie.

W naszej ofercie mamy takie podkłady gruntujące. Są to farby, które z jednej strony doskonale zabezpieczają przed korozją, ale jednocześnie tworzą powłokę w pełni gotową do dalszego malowania. Zastosowanie ich to oszczędność czasu oraz pieniędzy – po wyschnięciu nie są już potrzebne dodatkowo farby gruntujące

 

Wybór podkładu gruntującego

Na rynku można znaleźć trzy podstawowe rodzaje podkładów gruntujących:

Wybór konkretnego gruntu uzależniony jest w największej mierze od stanu powierzchni metalowej przygotowywanej do malowania. Jeżeli nie występują na niej głębokie wżery rdzy, których nie sposób zlikwidować bez konieczności wypełniania ubytków, w zupełności wystarczą klasyczne podkłady gruntujące. Produkt ten tworzy powłokę chroniącą przed korozją, na którą po wyschnięciu można od razu nakładać farby lub lakiery.

Natomiast antykorozyjne podkłady gruntujące nie tylko chronią przed rdzą, ale także wiążą już istniejące jej ogniska. Te produkty stosuje się wtedy, gdy na powierzchni metalu występują głębokie wżery. Znajdujące się w gruntach składniki skutecznie wiążą korozję i sprawiają, że tworzona powierzchnia gotowa jest do dalszego malowania. Stosując antykorozyjny grunt szybkoschnący znacząco skraca się czas oczekiwania na moment, w którym można nakładać farbę zewnętrzną.

 

Podkłady epoksydowe – grunty doskonałe

Podkłady epoksydowe (np. Podkład epoksydowy 1 kg) to jednoskładnikowe środki służące do zabezpieczania różnego rodzaju powierzchni metalowych. Dzięki swojemu składowi nadają się doskonale do użycia nawet bezpośrednio na blachę, aluminium, stare powłoki lakiernicze czy stal ocynkowaną. Posiadają znakomite właściwości antykorozyjne i wyróżniają się perfekcyjną przyczepnością. 

Podkłady epoksydowe oparte są na żywicy, której główną cechą jest wysoki stopień usieciowania. Sprawia on, że podkład wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami barierowymi, wysoką odpornością chemiczną i mechaniczną. Dodatkowymi składnikami w podkładzie są:

  • promotory adhezji – odpowiedzialne za dobrą przyczepność kolejnych warstw,
  • substancje antykorozyjne,
  • wypełniacze – różne, w zależności od rodzaju podkładu,

Żywica epoksydowa umożliwia utworzenie na materiale bardzo szczelnej warstwy, która jest trudna do przeniknięcia przez inne związki chemiczne. Jeśli zależy nam na świetnej izolacji, to z pewnością podkład epoksydowy będzie najlepszym wyborem jako nieporównywalnie bardziej wytrzymały od innych podkładów dostępnych na rynku. Co więcej – nie wymaga nałożenia grubej warstwy, aby powierzchnia metalu była dobrze zabezpieczona.

 

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnię metalu przed położeniem jakiegokolwiek podkładu gruntującego należy odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie usunąć wszystkie ogniska korozji oraz dokładnie odtłuścić przed przystąpieniem do nakładania podkładu. Powinno się także usunąć lub zmatowić papierem ściernym stare powłoki lakiernicze.

 

Podkłady gruntujące w naszym sklepie

Przygotowanie powierzchni jest ważne, ale nie można zapominać o tym, że jakość farby zabezpieczającej przed korozją również ma niebagatelne znaczenie. Profesjonalne produkty tworzą wytrzymałą i skuteczną warstwę ochronną, dzięki której metal zabezpiecza się na długie lata. Zapraszamy do sklepu zychar.pl, gdzie znajdziesz doskonałej jakości farby gruntujące firm Chemstal i Roko.

 

Autor: ZYCHAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.