Site Loader
Odzież robocza w gospodarstwie rolnym

Ubrania robocze w rolnictwie powinny być dostosowane do czynników pogodowych, rodzaju wykonywanych czynności i pory roku. Odzież ta musi być wygodna i zapewniać komfort pracy. Ważne jest również dopasowanie rozmiaru, który powinien być odpowiedni dla sylwetki użytkownika. W okresie letnim preferuje się odzież roboczą w miarę lekką i wykonaną z materiałów przewiewnych, natomiast zimą wskazane jest, aby rolnik nosił ubrania z materiałów zatrzymujących ciepło i zapobiegających wychłodzeniu organizmu. W artykule opisujemy podstawowy zestaw ubrań roboczych sprawdzających się w rolnictwie.

 

Do czego rolnikowi potrzebna jest odzież robocza?

Odzież robocza jest przeznaczona do wykonywania prac, podczas których użytkownik intensywnie brudzi się substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia lub tkanina ubrania łatwo ulega zniszczeniu. Tego typu ubiór nie podlega obowiązkowej certyfikacji. Używa się go w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, w zakładach przemysłowych, zakładach o wysokim poziomie czystości, w medycynie, instytutach badawczych, w gastronomii itd. Nie istnieje specjalna odzież rolnicza, ale wiele elementów ubrań używanych w innych branżach doskonale sprawdza się podczas prac polowych i na terenie gospodarstwa.

Tego typu odzież oprócz ochrony i estetycznego wyglądu powinna zapewniać także wysoki komfort użytkowania. Musi być wygodna i dobrze dopasowana pod względem rozmiaru. Istotne jest także to, by była dostosowana do danej pory roku, gdyż inne ubranie nadaje się do noszenia w okresie wiosenno-letnim, a inne jesienią i zimą. 

 

Kurtki robocze na deszcz, wiatr i mróz

Mrozy oraz opady deszczu i śniegu wymuszają posiadanie odpowiedniej kurtki roboczej. Zakładanie kilku warstw odzieży to dobry sposób na utrzymanie ciepła, ale krępuje ruchy, co nie może mieć miejsca podczas wykonywania prac rolniczych. Lepiej spełnia to zadanie kurtka robocza, która chroni przed wiatrem, deszczem i niskimi temperaturami. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dwa rodzaje tego typu garderoby: kurtkę bez ociepleń na wiosnę i jesień oraz kurtkę zimową, która chroni przed wychłodzeniem w okresie mrozów. Przy wyborze tego rodzaju ubrania należy zwrócić uwagę na gramaturę ociepliny poliestrowej – im większa, tym lepiej. Standardowa gramatura to 160g/m2. Poliester szybko schnie i jest odporny na pleśń oraz nie uczula. Dodatkową izolacją może być podszewka wykonana z polaru. Kurtki lżejsze i przeznaczone na sezon zimowy powinny być także wyposażone w kaptur, ściągacze w rękawach, otwory wentylacyjne oraz liczne kieszenie, w których można schować potrzebne do pracy przedmioty. Jesienią do prac na zewnątrz niewątpliwie przyda się także mocny płaszcz przeciwdeszczowy.

 

Spodnie robocze – podstawa ubioru latem i zimą

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę tego elementu ubioru, dzięki czemu łatwo dopasować go do własnych preferencji. Spodnie robocze występują w dwóch wersjach – do pasa i ogrodniczki, zaopatrzone w przednią i tylną klapkę oraz szelki. Obie formy są jak najbardziej pożądane przy wykonywaniu prac rolniczych. Najczęściej produkuje się je z materiałów bawełnianych z domieszka poliestru lub szyje z czystej bawełny. Decydując się na konkretne spodnie robocze należy określić, jakie prace będą w nich wykonywane. Bawełna to naturalny materiał, który nie zawiera sztucznych domieszek. Posiada odpowiednie właściwości fizyczne, jest przyjemny dla skóry, zapewniając lepszą wentylację i komfort cieplny. Ma też swoje wady, np. kurczy się podczas prania. Natomiast spodnie robocze bawełniane z domieszką poliestru są trwalsze i mniej chłoną wodę, przez co okażą się łatwiejsze w czyszczeniu.

Spodnie robocze posiadają kieszenie, które przydają się do przechowywania ważnych rzeczy potrzebnych podczas pracy, np. telefonu czy drobnych narzędzi. Istotnym elementem są dodatkowe naszycia na kolana, które zabezpieczają te miejsca przed przetarciem. 

 

Bluza robocza na wiosnę, lato i jesień

Bluza robocza powinna być wygodna, zapewniać komfort pracy i ruchu. To bardzo ważny element ubioru w chłodniejsze dni. Musi mieć kryty suwak, dzięki któremu można ją szybko i bez problemu zdjąć oraz kaptur do osłonięcia głowy przed wiatrem. Bluza robocza jest dla rolnika dodatkową ochroną przed chłodem i uszkodzeniem ciała. Posiada kieszenie na zamek lub rzepy umożliwiające przechowywanie podręcznych drobiazgów. Wykonana jest zazwyczaj – podobnie jak spodnie robocze – z bawełny wzmocnionej włóknem poliestrowym. Niektóre bluzy pełnią dodatkowo funkcję ochrony przed deszczem lub wiatrem.

 

Obuwie robocze na mokre lub chłodne dni

W gospodarstwie najlepiej sprawdza się obuwie odporne na wodę, a w zimniejszym okresie zapobiegające również wychłodzeniu. Tradycyjnie największym powodzeniem w rolnictwie cieszą się kalosze i gumofilce.

  • Gumofilce służą do ochrony stóp przed zimnem w mokrym środowisku oraz przy dużej wilgotności. Wykonane są z PVC lub naturalnej gumy lateksowej. Wewnątrz posiadają warstwę ocieplająca z filcu. Podeszwa o silnym urzeźbieniu typu protektor ma właściwości antypoślizgowe. Gumofilce są szczelne, skutecznie chronią przed przenikaniem cieczy i zanieczyszczeń.
  • Kalosze to wodoszczelne, antypoślizgowe obuwie wykonane z PVC lub innowacyjnego tworzywa EVA. Właśnie dzięki temu materiałowi kalosze są wodoodporne i wygodne. Materiał EVA w dotyku przypomina twardszą piankę. Zaletą wykonanego z niego obuwia jest niewielka waga oraz duża wytrzymałość mechaniczna. 

 

Rękawice ochronne dla rolnika

Ważnym dodatkowym elementem ubioru rolnika są rękawice ochronne. W zależności od wykonywanej pracy mogą być one różnego typu: gumowe, dzianinowe czy powleczone poliuretanem. Mają za zadanie chronić dłonie w zależności od wykonywanej pracy. Oto najpopularniejsze z nich:

  • rękawice wykorzystywane do prac z chemią wykonane z gumy, lateksu lub nitrylu. Te ostatnie cechują się wysoką odpornością mechaniczną i trwałością,
  • rękawice chroniące przed obtarciami skóry w czasie np. przenoszenia ciężkich przedmiotów lub wykonywania prac naprawczych. Rękawice pokryte są specjalną powłoką chroniącą skórę dłoni przed zadrapaniem, zabrudzeniem lub negatywnym działaniem środków chemicznych. Często rękawice ochronne tego typu posiadają wzmocnienia ze skóry naturalnej,
  • rękawice posiadające właściwości antystatyczne, dające ochronę w kontakcie z elementami wrażliwymi na napięcie elektrostatyczne.

 

Ochrona oczu i twarzy. Rolnik pracujący na roli może być narażony na wdychanie szkodliwych pyłów i trujących oparów. Dlatego ważne jest, aby uchronić przed nimi drogi oddechowe przy pomocy odpowiednich masek. To samo odnosi się do osłaniania oczu przed kurzem i oparami. Do tego celu służą wykonane z trwałego tworzywa gogle i specjalne okulary.

 

Dużą część odzieży roboczej i innych akcesoriów niezbędnych w pracy na roli znajdziecie w naszym sklepie zychar.pl. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

Autor: ZYCHAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.