Site Loader
Najważniejsze informacje o talerzówkach

Brony talerzowe to niezwykle ważne urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Bronowanie wykonuje się bezpośrednio po orce w celu wyrównania gleby oraz polepszenia jej struktury przed zasianiem pola. Może też pomóc w walce z chwastami. W artykule chcemy przybliżyć Wam to niezwykle istotne narzędzie rolnicze, zapoznać z jego odmianami, budową i przeznaczeniem.

 

Budowa brony talerzowej

Brona talerzowa składa się z kilku głównych elementów:

  • Rama– stanowi podstawowy szkielet brony talerzowej. To na niej montowane są wszystkie elementy tego narzędzia. Rama musi być wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać całą konstrukcję podczas pracy na polu.
  • Talerze– to główne elementy robocze brony talerzowej. Montowane są na wałkach i rozmieszczone równomiernie wzdłuż ramy. Talerze wykonuje się z wytrzymałej stali odpornej na ścieranie. Ich średnica może różnić się w zależności od modelu i przeznaczenia brony.
  • Wałki – na nichmocuje się talerze. Są one odpowiedzialne za kontrolę głębokości pracy brony talerzowej. Ich zadaniem jest także zagęszczenie gleby po przejściu talerzy.
  • Wsporniki i łączniki– łączą talerze z ramą i pozwalają na ich regulację. Dzięki tym elementom można dostosować głębokość pracy talerzy oraz kąt nachylenia do powierzchni ziemi, co ma wpływ na efektywność i precyzję uprawy.
  • System napędu– niektóre brony talerzowe wyposażone są w system napędu, który pomaga w obracaniu talerzami.
  • Ramiona i zawieszenie– umożliwiają przyłączenie brony talerzowej do ciągnika.

 

Czym kierować się przy wyborze talerzówki?

Wybór odpowiedniej brony talerzowej to kluczowy krok w procesie uprawy roli. Przed podjęciem decyzji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które pomogą dostosować narzędzie do naszych potrzeb, takich jak rodzaj talerzy, wałów, rodzaj gleby, moc ciągnika i szerokość roboczą brony. Odpowiednie dopasowanie tych elementów zapewni efektywną i skuteczną pracę oraz pozytywnie wpłynie na osiągane zbiory.

 

Rodzaj talerzy

Talerze uzębione charakteryzują się uniwersalnością i nadają się do uprawy gleb zakamienionych oraz ciężkich. Dzięki zębom bez problemu rozdrabniają ciężkie bryły ziemi i usuwają chwasty. W efekcie brona talerzowa doskonale spulchnia i zwiększa przepuszczalność gruntu. Budowa talerzy uzębionych wpływa na sposób pracy maszyny. Wybierając je powinniśmy wziąć pod uwagę ich specyfikę i przeznaczenie:

  • Talerze mniej uzębione(o średnicy około 500 mm) mają charakter specjalistyczny, przeznaczone są głównie do płytkiego zrywania ścierniska.
  • Talerze mocniej uzębione(o średnicy około 600 mm) są bardziej uniwersalne i sprawdzają się zarówno przy płytkiej uprawie pożniwnej, jak i przy głębszej pracy, takiej jak mieszanie obornika czy niszczenie poplonów.

Talerze gładkie są wykorzystywane przede wszystkim do wstępnego przygotowania roli po orce lub po zbiorach, lecz nie sprawdzają się one tak dobrze w przypadku ciężkich gleb, jak uzębione. Dlatego też ich rola sprowadza się głównie do:

  • płytkiego spulchniania gleb lekkich,
  • cięcia darni łąk,
  • cięcia powierzchni gleby po uprawie roślin motylkowych.

 

Wał talerzówki

Wał to element pełniący bardzo ważną rolę w pracy brony talerzowej. Odpowiada on za ustalenie głębokości roboczej talerzy, co wpływa na wyrównanie oraz zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby. Ważne jest dostosowanie wału talerzówki do rodzaju ziemi na danym obszarze:

  • Gleby lżejszewymagają lżejszych wałów z niepełnym rdzeniem.
  • Gleby twardsze, zawierające masywne bryły, wymagają wałów cięższych, o większej wytrzymałości, które mocniej penetrują glebę.

 

Moc ciągnika i szerokość robocza

Ostatecznym krokiem jest dopasowanie brony talerzowej do mocy ciągnika, którym dysponujemy, a także szerokości roboczej narzędzia do obszaru, który chcemy uprawiać.

  • Zapotrzebowanie mocy. Brony dobieramy odpowiednio do mocy naszego ciągnika. Zapotrzebowanie mocy może się wahać od 100 KM do 320 KM. To bardzo duża rozpiętość. Musimy więc przeanalizować specyfikę naszych upraw. Jeśli gleby, które uprawiamy, są lekkie, być może nie potrzebujemy najwyższej mocy. W przypadku jednak, gdy gleba jest ciężka i do tego mokra, słabsze brony mogą nie dać sobie rady.
  • Szerokość roboczabrony talerzowej może osiągać nawet 12 m. Kryterium to jest mocno powiązane z zapotrzebowaniem mocy. Szersze brony przy jednorazowym przejeździe pokrywają większą część pola, ale potrzebują też zasilania ciągnikami o większej mocy.

 

Jak odbywa się wymiana uszkodzonego talerza?

Wymiana tarcz w bronie talerzowej to ważna czynność, którą często zmuszeni jesteśmy wykonać samodzielnie. Wymaga ona zachowania odpowiedniej ostrożności. Oto kroki, które należy podjąć:

  • Przed rozpoczęciem pracy musimy upewnić się, że brona jest umieszczona na płaskim i twardym podłożu. To zapewni bezpieczeństwo i stabilność podczas wymiany talerza.
  • Silnik ciągnika musi być wyłączony, aby uniknąć przypadkowego uruchomienia. Trzeba też aktywować hamulec postojowy i wyjąć kluczyki ze stacyjki.
  • W celu zapobieżenia przypadkowemu przetoczeniu się walców talerzowych należy odpowiednio je zabezpieczyć. Wymaga to użycia blokad lub innych środków bezpieczeństwa.
  • Teraz należy odkręcić śrubę łączącą wspornik walca z nośnicą. To umożliwi dostęp do talerza, który wymaga wymiany.
  • Po odkręceniu wspornika wałka ciągnik powinien być delikatnie przesunięty do przodu, pozostawiając wcześniej odkręcony walec na miejscu.
  • Kolejnym krokiem jest odkręcenie nakrętki i demontaż innych części, które bronią dostępu do talerza wymagającego wymiany.
  • Teraz można zmienić talerz na nowy, zgodnie z instrukcją obsługi lub zaleceniami producenta.
  • Na zakończenie trzeba ponownie zamontować walce talerzowe, wykonując wszystkie czynności w odwrotnej kolejności.

Przestrzeganie powyższych kroków jest kluczowe dla bezpiecznego i prawidłowego dokonania wymiany.

 

Części zamienne do brony talerzowej w sklepie zychar.pl

W naszym sklepie znajdziecie szeroki asortyment części, które potrzebne będą przy naprawach i przeglądach bron talerzowych. Do najważniejszych z nich należą:

Wszystkie części zamienne marki Waryński Origin prezentują wysoką jakość i niezawodność. Zapraszamy do naszego sklepu!

Related Posts
Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy
Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy

Chcąc zapewnić sprawność maszyn rolniczych w kolejnym sezonie trzeba je oczyścić, zakonserwować i odpowiednio garażować przez okres zimy. Wydaje się, Read more

Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników
Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników

Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczycie, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie dzieje się nic, albo słuchać jedynie metaliczne Read more

Realizacja: Zabudowa do przyczepy Autosan D-47
Zabudowa do przyczepy Autosan D-47

Przedstawiamy Państwu ostatnią naszą realizację mianowicie kompletną górną zabudowę do przyczepy Autosan D-47 Zabudowa D-47 wykonana na zlecenie naszego klienta. Read more

Siłowniki hydrauliczne
siłownik hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne nazywane są silnikami hydrostatycznymi. Ich zadanie polega na wprawienie w ruch tłoczyska za pomocą energii powstałej pod wpływem ciśnienia Read more

Najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed chorobami
ochrona roślin

Spis treści Sposoby na naturalną ochronę Zastosuj czosnek i cebulę Użyj ekonomicznych środków Stwórz korzystne warunki dla roślin Kontrola szkodników Read more

Filtry powietrza – skuteczna ochrona silników maszyn rolniczych i ciągników
filtr powietrza c-360

Filtr powietrza to element, o którym posiadacze ciągników i maszyn rolniczych często zapominają. Jak istotny to podzespół i jak ważną funkcję spełnia Read more

Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe

Glebogryzarki przeznaczone są do przemieszczania oraz spulchniania wszelkiego typu gleby. Maszyna w pewnym stopniu zastępuje jednocześnie pracę pługa, kultywatora i Read more

Witamy na blogu firmy ZYCHAR.
ZYCHAR

Witamy na blogu firmy ZYCHAR. Będziemy starali się tutaj Was na bieżąco informować co u nas słychać, dodawać realizacje z Read more

Krzyżak wału napędowego. Do czego służy i jak działa?
Krzyżak wału 34x106.50 smarowanie centralne Waryński-65188

Wielu użytkowników samochodów stosowanie krzyżaków uważa za nieco przestarzałe. Mimo to z przegubami wału nadal mamy do czynienia np. w Read more

Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych
Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych

Przestoje w działaniu urządzeń skutkują opóźnieniami w produkcji. Warto więc dbać o jakość i właściwy dobór środków smarnych, aby mogły Read more

Zabudowa typu HL 8011 została wykonana przez naszą firmę w technologii wywrotu na trzy strony.

Zabudowa HL 8011 wymiary wewnętrzne skrzyni: 536 cm x 242 cm, burty wykonane z blachy 2 mm, giętej w głęboki Read more

Podstawowe informacje o wałach przegubowo-teleskopowych
wal-przegubowo-teleskopowy-1210-1900mm-1890nm-sprzeglo-cierne-1700nm-ce-2020-seria-9r-warynski zychar

Wały przegubowo-teleskopowe przenoszą moment obrotowy z ciągnika na maszynę. Dzieje się to przez połączenie dwóch podzespołów: WOM, czyli wału odbioru Read more

Przewodnik po złączach hydraulicznych
kolanko hydrauliczne

Złączki hydrauliczne wykorzystuje się w każdej instalacji, w której pracuje lub przepływa ciecz. Potrzebne są zarówno w domowych instalacjach wodnych i Read more

Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych
Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych

Filtry hydrauliczne pełnią ważną funkcję w każdym układzie hydraulicznym. To dzięki nim mamy pewność, że nie dostają się do niego pyły Read more

Prasy zwijające SIPMA
Prasy zwijające SIPMA

Maszyny rolnicze są dzisiaj powszechnie wykorzystywane zarówno w niewielkich, jak i w dużych gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj po skoszeniu zbóż na Read more

Awarie alternatorów w ciągnikach rolniczych
alternator

Jaka jest rola alternatora w silnikach spalinowych? Silniki spalinowe, w tym również te stosowane w ciągnikach rolniczych, korzystają głównie z Read more

Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju
Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Filtr olejowy to jeden z podstawowych elementów, dzięki którym eksploatować możemy pojazd długo i bezpiecznie. Regularna wymiana jest nie tylko Read more

Jak zamontować układ wspomagania kierownicy w Ursusie C-330? Krótka instrukcja
ursus c 330

Ursus C-330, mimo upływu lat, wciąż jest często używany w wielu gospodarstwach. Jego cechy, takie jak lekkość i zwinność sprawiają, Read more

Podstawowe informacje o pompach zębatych
Pompa hydrauliczna zębata (do przyczepy leśnej) PA3-46FS9ESC 45.5cm3/obr Waryński

Pompy zębate są pompami rotacyjnymi, których działanie polega na zmianie objętości cieczy roboczej znajdującej się między cylindrem pompy, a zębatką Read more

Co warto wiedzieć o alternatorze?
Co warto wiedzieć o alternatorze?

Akumulator w pojeździe bez odpowiedniego ładowania szybko stałby się bezużyteczny. Za ciągłą dostawę prądu odpowiedzialny jest alternator. W tym artykule Read more

Zapraszamy na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022
ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022

ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022 Zapraszamy do spotkania z nami na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK, które Read more

Rozrzutniki obornika w rolnictwie i nie tylko
Rozrzutniki obornika w rolnictwie

Rozrzutnik pełni ważną rolę w procesach nawożenia i ulepszania jakości gleby. Jego prosta konstrukcji sprawia, że części do tego urządzenia Read more

Co warto wiedzieć o oleju hydraulicznym w maszynach rolniczych?
olej agrifarm

Olej hydrauliczny w ciągnikach i maszynach rolniczych pełni kilka istotnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie i przenoszenie energii. Stosowany jest Read more

Wybieramy podkład gruntujący do metalu
podkład gruntujący

Metal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak aby wykonane z niego powierzchnie znajdowały się w dobrym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów. Największe Read more

Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych
Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych

Oznaczenia na oponach do ciągników różnią się od systemu stosowanego w ogumieniu do aut osobowych. Wielu właścicielom tych pojazdów sprawia Read more

Przyczepa IFA HL 6011
Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie

Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie Przyczepa została przerobiona z wywrotu dwustronnego na wywrót trzystronny. Konstrukcja podwozia została wzmocniona.   Read more

Co to jest farba poliuretanowa?
Co to jest farba poliuretanowa?

Farby poliuretanowe zostały wynalezione w latach trzydziestych dwudziestego wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Takie emalie tworzą trwałe Read more

Budowa, funkcje i rodzaje Trzypunktowego Układu Zawieszenia (TUZ)
Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy Układ Zawieszenia jest prostą konstrukcją, która umożliwia połączenie (zagregowanie) z ciągnikiem niezbędnych do pracy na polu maszyn rolniczych i Read more

Optymalizacja eksploatacji brony talerzowej. Praktyki serwisowe
brona-talerzowa

Brona talerzowa, będąca ważnym elementem efektywnej uprawy roli w nowoczesnym rolnictwie, wymaga szczególnego podejścia serwisowego, aby utrzymać jej funkcjonalność na Read more

Rozsiewacz nawozów „Kos” wciąż na polach
Rozsiewacz nawozów "Kos" wciąż na polach

W dziejach mechanizacji rolnictwa pojawiają się czasem konstrukcje, które pomimo swojego wieku nadal zachowują swoją skuteczność. Jednym z takich przykładów Read more

ZYCHAR – Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol
ZYCHAR - Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol

Oto nasz kolejny pomysł na przebudowę przyczepy ze stałą skrzynią ładunkową na wywrotkę. Projekt przebudowy opiera się podwoziu polskiej przyczepy Read more

Rodzaje pługów stosowanych w rolnictwie
pług obrotowy rolniczy

Pługi zawieszane Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Zapewniają one prawidłową pracę na polach płaskich i Read more

Lampy ostrzegawcze „koguty”. Stosowanie w maszynach rolniczych
Lampy ostrzegawcze koguty. Stosowanie w maszynach rolniczych

Ciągniki i maszyny rolnicze są często wyposażane w lampy dodatkowe, które ułatwiają eksploatację sprzętu. Jedną z najpopularniejszych jest pomarańczowe światło błyskowe, Read more

Łańcuchy rolkowe – co warto o nich wiedzieć?
Łańcuchy rolkowe - co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy rolkowe to najczęściej stosowany w urządzeniach mechanicznych sposób przenoszenia napędu, cieszący się opinią elementów o wysokiej trwałości. Ich konstrukcja Read more

Kombajny do zbierania ziemniaków – budowa i zasada działania
ziemniaki

Kombajny do ziemniaków umożliwiają jednoetapowy i szybki zbiór oraz znaczne ograniczenie pracy ręcznej. Maszyna pozwala na wykopanie ziemniaków, oddzielanie bulw Read more

Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych
Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych

Nie trzeba nikogo kierującego się zdrowym rozsądkiem przekonywać, że posiadanie gaśnicy w samochodzie, ciągniku czy kombajnie rolniczym jest niezbędnym wyposażeniem Read more

Siewniki – maszyny niezbędne w rolnictwie
Siewniki - maszyny niezbędne w rolnictwie

Siewniki to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Służą do wysiewania nasion zbóż i roślin przemysłowych. Znacząco przyczyniają się do usprawnienia Read more

Żarówki halogenowe w samochodach, ciągnikach i pojazdach roboczych
Żarówki halogenowe

Wynalezienie żarówki halogenowej stało się prawdziwą rewolucją w technice motoryzacyjnej, mającą wpływ na sposoby oświetlenia m.in. pojazdów i maszyn rolniczych. Read more

Resory piórowe – co warto o nich wiedzieć?
Resory piórowe - co warto o nich wiedzieć?

Rеѕоrу ріórоwе tо nајѕtаrѕze rоzwіązаnie ѕtоѕоwаne do dnia dzisiejszego w niektórych typach pojazdów. W autach osobowych zastąpione zostały przez amortyzatory, Read more

Uprawa bezorkowa – zalety, wady, maszyny
Uprawa bezorkowa zalety wady maszyny

Systemy uprawy roli stanowią kluczowy element rolnictwa, wpływając nie tylko na jakość i ilość plonów, ale także na ochronę środowiska Read more

Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych
Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych

Mimo, że postęp technologiczny w motoryzacji jest ogromny, a stosowana w autach elektronika coraz bardziej skomplikowana, to nad jej bezpieczeństwem Read more

Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie?
Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie

Spis treści Wybór części zamiennych Specyfikacja techniczna Dostępność na rynku Odpowiednie dopasowanie Podstawowe parametry maszyny Porównanie jakości ofert Wybieranie najlepszych Read more

Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej?
Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej ?

Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju opon przeznaczonych do maszyn rolniczych. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Read more

Farby ftalowe o szerokich zastosowaniach
Farby Ftalowe ZYCHAR

Farby ftalowe (alkidowe) należą do najczęściej stosowanych typów farb. Popularność ta bierze z niskiej ceny i - dzięki zmienianiu proporcji Read more

Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?
Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?

Łożyska toczne są szeroko stosowane i służą do obracania wałów w wielu różnych maszynach, takich jak rowery, samochody, silniki elektryczne, Read more

Pierścienie uszczelniające typu oring i simering
Pierścienie uszczelniające typu oring i simering

Uszczelnienia są bardzo ważnymi elementami w konstrukcji wielu maszyn oraz urządzeń. Mają za zadanie przede wszystkim zapewnić szczelność połączenia dwóch części Read more

Sprężyny gazowe w maszynach rolniczych 
Sprężyny gazowe w maszynach rolniczych 

Urządzenia wykorzystujące energię sprężonego gazu, określane jako siłowniki gazowe lub sprężyny gazowe, to bezobsługowe elementy pojazdów i maszyn rolniczych. Dostosowane do Read more

Odzież robocza w gospodarstwie rolnym
Odzież robocza w gospodarstwie rolnym

Ubrania robocze w rolnictwie powinny być dostosowane do czynników pogodowych, rodzaju wykonywanych czynności i pory roku. Odzież ta musi być Read more

Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06
Zabudowa przyczepy BSS PS 2 08.06 (2)

Przedstawiamy Państwu jedne z ostatnich naszych realizacji - Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06 Dwie bliźniacze zabudowy przyczep BSS Read more

Prostowniki wspomagające rozruch pojazdów

Prostowniki to urządzenia, które służą do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie stałe. Właściciele samochodów znają je najczęściej pod nazwą Read more

Krótki przewodnik po elektrodach otulonych
elektroda-rutylowa-4mm

Spawanie elektrodami otulonymi, zwane metodą MMA, należy do technik elektrycznych łukowych, w których łuk spawalniczy jarzy się między topliwą elektrodą Read more

Autor: ZYCHAR