Site Loader
Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy

Chcąc zapewnić sprawność maszyn rolniczych w kolejnym sezonie trzeba je oczyścić, zakonserwować i odpowiednio garażować przez okres zimy. Wydaje się, że przygotowanie ich do przechowywania jest sprawą prostą, mimo to może niekiedy przysporzyć pewnych problemów. Niżej zapoznamy Was z katalogiem obowiązkowych czynności, które wykonać powinniśmy przed nastaniem zimy.

 

Pierwsza czynność – gruntowne mycie

Maszyny przeznaczone do uprawy gleby, a więc pługi, agregaty uprawowe, kombajny do buraków czy siewniki powinniśmy na wstępie dokładnie oczyścić z błota i piasku przy pomocy wody pod ciśnieniem, która pomoże usunąć zabrudzenia nawet z miejsc trudno dostępnych. Dodać do niej można wodorotlenek sodu lub środki emulgujące i zastosować niewielkich rozmiarów myjkę wysokociśnieniową. Mycie powinno być naprawdę dokładne, dlatego w celu dotarcia do łańcuchów, zębatek czy innych miejsc wymagających czyszczenia musimy zdemontować osłony, a następnie, po wyschnięciu i zakonserwowaniu, ponownie je zainstalować. Gdy wszystkie elementy maszyny zostaną już umyte, uszczelniacze i połączenia gumowe należy osuszyć sprężonym powietrzem. Dzięki temu zapobiegniemy ich zamarzaniu. 

 

Zabezpieczenie powłok malarskich i konserwacja

Zauważone ogniska korozji należy dokładnie usunąć przy pomocy ręcznych lub mechanicznych narzędzi szlifujących (druciana szczotka, papier ścierny, szlifierka). Powierzchnie w tych miejscach muszą być odtłuszczone, pokryte farbą podkładową i nawierzchniową antykorozyjną. 

We wszystkie miejsca ruchome pozbawione smarowniczek należy wstrzyknąć środek konserwujący, a metalowe elementy robocze, takie jak lemiesze, talerze czy zęby, posmarować preparatem do zabezpieczania elementów stalowych. 

Większość prac konserwacyjnych wykonać możemy przy pomocy zwykłego pędzla. Jednak w przypadku dużych maszyn warto posłużyć się sprężarką powietrza z końcówką do konserwacji.

W naszym sklepie znajdziesz wybór środków czyszczących i konserwujących. Dobrym i sprawdzonym preparatem jest też olej roślinny. To środek ekologiczny i dość tani. Odradzamy stosowanie przepracowanych olejów.

Konserwowanie pozwala ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na lakier. Poza tym olej powinien dotrzeć także do miejsc trudno dostępnych. Docenimy to w czasie napraw, gdy odkręcanie śrub okaże się czynnością łatwą, nie sprawiającą większych trudności.

 

Przygotowanie do postoju

Nie wystarczy umytą i zakonserwowaną maszynę wstawić do suchej szopy lub innego miejsca garażowania. Przed zimą należy wykonać jeszcze kilka ważnych czynności. Należą do nich:

  • wymiana oleju, wkładu filtra powietrza lub jego oczyszczenie, 
  • zabezpieczenie układu paliwowego. Trzeba oczyścić korpus filtra paliwa, wymienić wkład i dokładnie opróżnić zbiornik paliwa. Następnie należy napełnić ten zbiornik, dodając odpowiednią ilość środka zabezpieczającego przed korozją oraz odpowietrzyć układ paliwowy. Wskazane jest wówczas uruchomienie silnika i utrzymywanie go na średnich obrotach przez około kwadrans, co spowoduje przepłukanie całego układu paliwem ze środkiem antykorozyjnym. Całkowite napełnienie zbiornika paliwem zapobiega skraplaniu się na jego ściankach wody, która sprzyja powstawaniu korozji mogącej zatkać filtr paliwa,
  • usunięcie wody z układów chłodzenia, jeśli w maszynie stosowaliśmy to medium.

 

Jak zabezpieczyć akumulator?

Temperatury poniżej 00C mają ujemny wpływ na zdolność rozruchową akumulatora. Całkowicie naładowany przy zerowej temperaturze posiada tylko 65% swojej zdolności rozruchowej. Natomiast przy minus -180C – zaledwie 40%. Powodują to rosnące opory i spowolnienie reakcji chemicznych. Jednocześnie wraz ze spadkiem wydajności akumulatora rosną wymagania silnika, ponieważ w porze zimowej olej silnikowy jest bardziej zagęszczony. Przed odstawieniem maszyny na miejsce przezimowania należy więc pamiętać, by akumulator był zawsze w pełni naładowany. 

Zwiększona lepkość środków smarnych i gorsza jakość mieszanki paliwa prowadzą zimą do podejmowania wielokrotnych prób uruchamiania silnika, przez co rośnie obciążenie akumulatora i spada jego sprawność. W związku z tym zalecamy przeprowadzanie częstych kontroli stopnia naładowania akumulatora – gęstość elektrolitu powinna wynosić powyżej 1,23g/cm³. Uzyskane w ten sposób dane informują nas nie tylko o jego sprawności, ale również kondycji całego układu elektrycznego maszyny.

Najlepsze do składowania akumulatorów są suche pomieszczenia, o temp. 5–30°C. Ważne jest również to, aby nie stawiać ich bezpośrednio na betonie lub powierzchni metalowej.

 

Ogumienie – kontrola i sposób przechowywania

Opony rolnicze bez wątpienia zwiększają wydajność pracy maszyny. Warto pamiętać, że niewłaściwe ich przechowywanie może spowodować wzrost kosztów produkcji. Należy więc zadbać o ogumienie szczególnie wtedy, gdy nie jest używane, a więc zimą w przypadku opon ciągnika.

Długotrwały spoczynek, jak na przykład w przypadku kombajnów sezonowych lub opryskiwaczy, może spowodować znaczne uszkodzenia opon. Podczas gdy pozostają one w bezruchu, występują naprężenia statyczne, które prowadzić mogą do trwałego odkształcenia ich karkasu. Poza tym guma jest wrażliwa na czynniki środowiskowe, więc jeżeli opony są przechowywane w złych warunkach, może łatwo ulec zniszczeniu. Dlatego też, aby ograniczyć wpływ przestojów na stan ogumienia, warto przestrzegać poniższych zasad.

Oczyszczenie i kontrola

Przed przechowywaniem opony należy ją dokładnie oczyścić, aby usunąć wszystkie pozostałości ziemi i kamienie wbite w gumę. Te z balastem wodnym trzeba opróżnić. Następnie można przeprowadzić pełną kontrolę stanu opon, polegającą na:

  • oszacowaniu stopnia zużycia bieżnika,
  • odnalezieniu wszelkich pęknięć i określeniu ich zasięgu,
  • skontrolowaniu ścian bocznych i – jeżeli opona jest zdjęta – jej wnętrza.

Gdy opony są już czyste i suche, należy owinąć je w nieprzezroczystą grubą folię, zabezpieczając przed kurzem, światłem słonecznym i wilgocią. 

Miejsce do przechowywania opon

Opony należy przechowywać w pomieszczeniu czystym, suchym, o niewielkich wahaniach temperatury. Najlepiej wybrać miejsce z dala od urządzeń elektrycznych i stanowisk pracy, aby uniknąć przypadkowego ich uszkodzenia. W zależności od warunków określić można następujące warianty przechowywania: 

  • Opony na czas zimy pozostaną na maszynie. W takim wypadku najlepiej byłoby, gdyby maszyna została ustawiona na klinach, a opony lekko opróżnione z powietrza. Jeśli nie jest to możliwe, należy maksymalnie odciążyć maszynę i zwiększyć ciśnienie o 0,5 bara w stosunku do ciśnienia roboczego.
  • Opony pozostaną na felgach. Nieużywane koła można przechowywać w pozycji pionowej lub na płasko, ale przede wszystkim napompowane do ciśnienia roboczego.
  • Opony zostaną zdjęte z felgi. W takim przypadku najlepiej trzymać je w pozycji pionowej. Zapobiegnie to deformacji karkasu i utracie przydatności. Układanie opon jedna na drugiej jest możliwe, ale tylko przez bardzo krótki czas.

Oznaczenie opon

Przed demontażem należy pamiętać o oznaczeniu opon, tak żeby wiedzieć, na jakim kole w ciągniku się znajdowały. Dzięki temu można je umieścić z powrotem w tym samym miejscu lub w razie potrzeby zamienić stronami prawa-lewa przy następnym montażu.

***

Właściwe zabezpieczenie na zimowy postój maszyn i urządzeń do produkcji rolnej pozwala przedłużyć okres ich eksploatacji, uniknąć niespodziewanych awarii i wydatków ponoszonych na ich usunięcie.

 

Related Posts
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe

Glebogryzarki przeznaczone są do przemieszczania oraz spulchniania wszelkiego typu gleby. Maszyna w pewnym stopniu zastępuje jednocześnie pracę pługa, kultywatora i Read more

Co warto wiedzieć o oleju hydraulicznym w maszynach rolniczych?
olej agrifarm

Olej hydrauliczny w ciągnikach i maszynach rolniczych pełni kilka istotnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie i przenoszenie energii. Stosowany jest Read more

Krótki przewodnik po elektrodach otulonych
elektroda-rutylowa-4mm

Spawanie elektrodami otulonymi, zwane metodą MMA, należy do technik elektrycznych łukowych, w których łuk spawalniczy jarzy się między topliwą elektrodą Read more

Rodzaje pługów stosowanych w rolnictwie
pług obrotowy rolniczy

Pługi zawieszane Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Zapewniają one prawidłową pracę na polach płaskich i Read more

Najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed chorobami
ochrona roślin

Spis treści Sposoby na naturalną ochronę Zastosuj czosnek i cebulę Użyj ekonomicznych środków Stwórz korzystne warunki dla roślin Kontrola szkodników Read more

Filtry powietrza – skuteczna ochrona silników maszyn rolniczych i ciągników
filtr powietrza c-360

Filtr powietrza to element, o którym posiadacze ciągników i maszyn rolniczych często zapominają. Jak istotny to podzespół i jak ważną funkcję spełnia Read more

Sprężyny gazowe w maszynach rolniczych 
Sprężyny gazowe w maszynach rolniczych 

Urządzenia wykorzystujące energię sprężonego gazu, określane jako siłowniki gazowe lub sprężyny gazowe, to bezobsługowe elementy pojazdów i maszyn rolniczych. Dostosowane do Read more

Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych
Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych

Filtry hydrauliczne pełnią ważną funkcję w każdym układzie hydraulicznym. To dzięki nim mamy pewność, że nie dostają się do niego pyły Read more

Podstawowe informacje o wałach przegubowo-teleskopowych
wal-przegubowo-teleskopowy-1210-1900mm-1890nm-sprzeglo-cierne-1700nm-ce-2020-seria-9r-warynski zychar

Wały przegubowo-teleskopowe przenoszą moment obrotowy z ciągnika na maszynę. Dzieje się to przez połączenie dwóch podzespołów: WOM, czyli wału odbioru Read more

Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?
Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?

Łożyska toczne są szeroko stosowane i służą do obracania wałów w wielu różnych maszynach, takich jak rowery, samochody, silniki elektryczne, Read more

Przewodnik po złączach hydraulicznych
kolanko hydrauliczne

Złączki hydrauliczne wykorzystuje się w każdej instalacji, w której pracuje lub przepływa ciecz. Potrzebne są zarówno w domowych instalacjach wodnych i Read more

Siewniki – maszyny niezbędne w rolnictwie
Siewniki - maszyny niezbędne w rolnictwie

Siewniki to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Służą do wysiewania nasion zbóż i roślin przemysłowych. Znacząco przyczyniają się do usprawnienia Read more

Zabudowa typu HL 8011 została wykonana przez naszą firmę w technologii wywrotu na trzy strony.

Zabudowa HL 8011 wymiary wewnętrzne skrzyni: 536 cm x 242 cm, burty wykonane z blachy 2 mm, giętej w głęboki Read more

ZYCHAR – Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol
ZYCHAR - Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol

Oto nasz kolejny pomysł na przebudowę przyczepy ze stałą skrzynią ładunkową na wywrotkę. Projekt przebudowy opiera się podwoziu polskiej przyczepy Read more

Odzież robocza w gospodarstwie rolnym
Odzież robocza w gospodarstwie rolnym

Ubrania robocze w rolnictwie powinny być dostosowane do czynników pogodowych, rodzaju wykonywanych czynności i pory roku. Odzież ta musi być Read more

Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju
Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Filtr olejowy to jeden z podstawowych elementów, dzięki którym eksploatować możemy pojazd długo i bezpiecznie. Regularna wymiana jest nie tylko Read more

Kombajny do zbierania ziemniaków – budowa i zasada działania
ziemniaki

Kombajny do ziemniaków umożliwiają jednoetapowy i szybki zbiór oraz znaczne ograniczenie pracy ręcznej. Maszyna pozwala na wykopanie ziemniaków, oddzielanie bulw Read more

Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych
Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych

Mimo, że postęp technologiczny w motoryzacji jest ogromny, a stosowana w autach elektronika coraz bardziej skomplikowana, to nad jej bezpieczeństwem Read more

Prostowniki wspomagające rozruch pojazdów

Prostowniki to urządzenia, które służą do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie stałe. Właściciele samochodów znają je najczęściej pod nazwą Read more

Rozsiewacz nawozów „Kos” wciąż na polach
Rozsiewacz nawozów "Kos" wciąż na polach

W dziejach mechanizacji rolnictwa pojawiają się czasem konstrukcje, które pomimo swojego wieku nadal zachowują swoją skuteczność. Jednym z takich przykładów Read more

Co warto wiedzieć o alternatorze?
Co warto wiedzieć o alternatorze?

Akumulator w pojeździe bez odpowiedniego ładowania szybko stałby się bezużyteczny. Za ciągłą dostawę prądu odpowiedzialny jest alternator. W tym artykule Read more

Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych
Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych

Nie trzeba nikogo kierującego się zdrowym rozsądkiem przekonywać, że posiadanie gaśnicy w samochodzie, ciągniku czy kombajnie rolniczym jest niezbędnym wyposażeniem Read more

Awarie alternatorów w ciągnikach rolniczych
alternator

Jaka jest rola alternatora w silnikach spalinowych? Silniki spalinowe, w tym również te stosowane w ciągnikach rolniczych, korzystają głównie z Read more

Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej?
Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej ?

Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju opon przeznaczonych do maszyn rolniczych. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Read more

Resory piórowe – co warto o nich wiedzieć?
Resory piórowe - co warto o nich wiedzieć?

Rеѕоrу ріórоwе tо nајѕtаrѕze rоzwіązаnie ѕtоѕоwаne do dnia dzisiejszego w niektórych typach pojazdów. W autach osobowych zastąpione zostały przez amortyzatory, Read more

Pierścienie uszczelniające typu oring i simering
Pierścienie uszczelniające typu oring i simering

Uszczelnienia są bardzo ważnymi elementami w konstrukcji wielu maszyn oraz urządzeń. Mają za zadanie przede wszystkim zapewnić szczelność połączenia dwóch części Read more

Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników
Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników

Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczycie, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie dzieje się nic, albo słuchać jedynie metaliczne Read more

Prasy zwijające SIPMA
Prasy zwijające SIPMA

Maszyny rolnicze są dzisiaj powszechnie wykorzystywane zarówno w niewielkich, jak i w dużych gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj po skoszeniu zbóż na Read more

Podstawowe informacje o pompach zębatych
Pompa hydrauliczna zębata (do przyczepy leśnej) PA3-46FS9ESC 45.5cm3/obr Waryński

Pompy zębate są pompami rotacyjnymi, których działanie polega na zmianie objętości cieczy roboczej znajdującej się między cylindrem pompy, a zębatką Read more

Witamy na blogu firmy ZYCHAR.
ZYCHAR

Witamy na blogu firmy ZYCHAR. Będziemy starali się tutaj Was na bieżąco informować co u nas słychać, dodawać realizacje z Read more

Co to jest farba poliuretanowa?
Co to jest farba poliuretanowa?

Farby poliuretanowe zostały wynalezione w latach trzydziestych dwudziestego wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Takie emalie tworzą trwałe Read more

Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06
Zabudowa przyczepy BSS PS 2 08.06 (2)

Przedstawiamy Państwu jedne z ostatnich naszych realizacji - Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06 Dwie bliźniacze zabudowy przyczep BSS Read more

Lampy ostrzegawcze „koguty”. Stosowanie w maszynach rolniczych
Lampy ostrzegawcze koguty. Stosowanie w maszynach rolniczych

Ciągniki i maszyny rolnicze są często wyposażane w lampy dodatkowe, które ułatwiają eksploatację sprzętu. Jedną z najpopularniejszych jest pomarańczowe światło błyskowe, Read more

Najważniejsze informacje o talerzówkach
Najważniejsze informacje o talerzówkach

Brony talerzowe to niezwykle ważne urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Bronowanie wykonuje się bezpośrednio po orce w celu wyrównania gleby oraz polepszenia Read more

Realizacja: Zabudowa do przyczepy Autosan D-47
Zabudowa do przyczepy Autosan D-47

Przedstawiamy Państwu ostatnią naszą realizację mianowicie kompletną górną zabudowę do przyczepy Autosan D-47 Zabudowa D-47 wykonana na zlecenie naszego klienta. Read more

Optymalizacja eksploatacji brony talerzowej. Praktyki serwisowe
brona-talerzowa

Brona talerzowa, będąca ważnym elementem efektywnej uprawy roli w nowoczesnym rolnictwie, wymaga szczególnego podejścia serwisowego, aby utrzymać jej funkcjonalność na Read more

Zapraszamy na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022
ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022

ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022 Zapraszamy do spotkania z nami na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK, które Read more

Jak zamontować układ wspomagania kierownicy w Ursusie C-330? Krótka instrukcja
ursus c 330

Ursus C-330, mimo upływu lat, wciąż jest często używany w wielu gospodarstwach. Jego cechy, takie jak lekkość i zwinność sprawiają, Read more

Uprawa bezorkowa – zalety, wady, maszyny
Uprawa bezorkowa zalety wady maszyny

Systemy uprawy roli stanowią kluczowy element rolnictwa, wpływając nie tylko na jakość i ilość plonów, ale także na ochronę środowiska Read more

Żarówki halogenowe w samochodach, ciągnikach i pojazdach roboczych
Żarówki halogenowe

Wynalezienie żarówki halogenowej stało się prawdziwą rewolucją w technice motoryzacyjnej, mającą wpływ na sposoby oświetlenia m.in. pojazdów i maszyn rolniczych. Read more

Wybieramy podkład gruntujący do metalu
podkład gruntujący

Metal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak aby wykonane z niego powierzchnie znajdowały się w dobrym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów. Największe Read more

Rozrzutniki obornika w rolnictwie i nie tylko
Rozrzutniki obornika w rolnictwie

Rozrzutnik pełni ważną rolę w procesach nawożenia i ulepszania jakości gleby. Jego prosta konstrukcji sprawia, że części do tego urządzenia Read more

Krzyżak wału napędowego. Do czego służy i jak działa?
Krzyżak wału 34x106.50 smarowanie centralne Waryński-65188

Wielu użytkowników samochodów stosowanie krzyżaków uważa za nieco przestarzałe. Mimo to z przegubami wału nadal mamy do czynienia np. w Read more

Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych
Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych

Przestoje w działaniu urządzeń skutkują opóźnieniami w produkcji. Warto więc dbać o jakość i właściwy dobór środków smarnych, aby mogły Read more

Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie?
Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie

Spis treści Wybór części zamiennych Specyfikacja techniczna Dostępność na rynku Odpowiednie dopasowanie Podstawowe parametry maszyny Porównanie jakości ofert Wybieranie najlepszych Read more

Przyczepa IFA HL 6011
Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie

Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie Przyczepa została przerobiona z wywrotu dwustronnego na wywrót trzystronny. Konstrukcja podwozia została wzmocniona.   Read more

Łańcuchy rolkowe – co warto o nich wiedzieć?
Łańcuchy rolkowe - co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy rolkowe to najczęściej stosowany w urządzeniach mechanicznych sposób przenoszenia napędu, cieszący się opinią elementów o wysokiej trwałości. Ich konstrukcja Read more

Farby ftalowe o szerokich zastosowaniach
Farby Ftalowe ZYCHAR

Farby ftalowe (alkidowe) należą do najczęściej stosowanych typów farb. Popularność ta bierze z niskiej ceny i - dzięki zmienianiu proporcji Read more

Budowa, funkcje i rodzaje Trzypunktowego Układu Zawieszenia (TUZ)
Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy Układ Zawieszenia jest prostą konstrukcją, która umożliwia połączenie (zagregowanie) z ciągnikiem niezbędnych do pracy na polu maszyn rolniczych i Read more

Siłowniki hydrauliczne
siłownik hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne nazywane są silnikami hydrostatycznymi. Ich zadanie polega na wprawienie w ruch tłoczyska za pomocą energii powstałej pod wpływem ciśnienia Read more

Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych
Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych

Oznaczenia na oponach do ciągników różnią się od systemu stosowanego w ogumieniu do aut osobowych. Wielu właścicielom tych pojazdów sprawia Read more

Autor: ZYCHAR