Site Loader
Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy

Chcąc zapewnić sprawność maszyn rolniczych w kolejnym sezonie trzeba je oczyścić, zakonserwować i odpowiednio garażować przez okres zimy. Wydaje się, że przygotowanie ich do przechowywania jest sprawą prostą, mimo to może niekiedy przysporzyć pewnych problemów. Niżej zapoznamy Was z katalogiem obowiązkowych czynności, które wykonać powinniśmy przed nastaniem zimy.

 

Pierwsza czynność – gruntowne mycie

Maszyny przeznaczone do uprawy gleby, a więc pługi, agregaty uprawowe, kombajny do buraków czy siewniki powinniśmy na wstępie dokładnie oczyścić z błota i piasku przy pomocy wody pod ciśnieniem, która pomoże usunąć zabrudzenia nawet z miejsc trudno dostępnych. Dodać do niej można wodorotlenek sodu lub środki emulgujące i zastosować niewielkich rozmiarów myjkę wysokociśnieniową. Mycie powinno być naprawdę dokładne, dlatego w celu dotarcia do łańcuchów, zębatek czy innych miejsc wymagających czyszczenia musimy zdemontować osłony, a następnie, po wyschnięciu i zakonserwowaniu, ponownie je zainstalować. Gdy wszystkie elementy maszyny zostaną już umyte, uszczelniacze i połączenia gumowe należy osuszyć sprężonym powietrzem. Dzięki temu zapobiegniemy ich zamarzaniu. 

 

Zabezpieczenie powłok malarskich i konserwacja

Zauważone ogniska korozji należy dokładnie usunąć przy pomocy ręcznych lub mechanicznych narzędzi szlifujących (druciana szczotka, papier ścierny, szlifierka). Powierzchnie w tych miejscach muszą być odtłuszczone, pokryte farbą podkładową i nawierzchniową antykorozyjną. 

We wszystkie miejsca ruchome pozbawione smarowniczek należy wstrzyknąć środek konserwujący, a metalowe elementy robocze, takie jak lemiesze, talerze czy zęby, posmarować preparatem do zabezpieczania elementów stalowych. 

Większość prac konserwacyjnych wykonać możemy przy pomocy zwykłego pędzla. Jednak w przypadku dużych maszyn warto posłużyć się sprężarką powietrza z końcówką do konserwacji.

W naszym sklepie znajdziesz wybór środków czyszczących i konserwujących. Dobrym i sprawdzonym preparatem jest też olej roślinny. To środek ekologiczny i dość tani. Odradzamy stosowanie przepracowanych olejów.

Konserwowanie pozwala ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na lakier. Poza tym olej powinien dotrzeć także do miejsc trudno dostępnych. Docenimy to w czasie napraw, gdy odkręcanie śrub okaże się czynnością łatwą, nie sprawiającą większych trudności.

 

Przygotowanie do postoju

Nie wystarczy umytą i zakonserwowaną maszynę wstawić do suchej szopy lub innego miejsca garażowania. Przed zimą należy wykonać jeszcze kilka ważnych czynności. Należą do nich:

  • wymiana oleju, wkładu filtra powietrza lub jego oczyszczenie, 
  • zabezpieczenie układu paliwowego. Trzeba oczyścić korpus filtra paliwa, wymienić wkład i dokładnie opróżnić zbiornik paliwa. Następnie należy napełnić ten zbiornik, dodając odpowiednią ilość środka zabezpieczającego przed korozją oraz odpowietrzyć układ paliwowy. Wskazane jest wówczas uruchomienie silnika i utrzymywanie go na średnich obrotach przez około kwadrans, co spowoduje przepłukanie całego układu paliwem ze środkiem antykorozyjnym. Całkowite napełnienie zbiornika paliwem zapobiega skraplaniu się na jego ściankach wody, która sprzyja powstawaniu korozji mogącej zatkać filtr paliwa,
  • usunięcie wody z układów chłodzenia, jeśli w maszynie stosowaliśmy to medium.

 

Jak zabezpieczyć akumulator?

Temperatury poniżej 00C mają ujemny wpływ na zdolność rozruchową akumulatora. Całkowicie naładowany przy zerowej temperaturze posiada tylko 65% swojej zdolności rozruchowej. Natomiast przy minus -180C – zaledwie 40%. Powodują to rosnące opory i spowolnienie reakcji chemicznych. Jednocześnie wraz ze spadkiem wydajności akumulatora rosną wymagania silnika, ponieważ w porze zimowej olej silnikowy jest bardziej zagęszczony. Przed odstawieniem maszyny na miejsce przezimowania należy więc pamiętać, by akumulator był zawsze w pełni naładowany. 

Zwiększona lepkość środków smarnych i gorsza jakość mieszanki paliwa prowadzą zimą do podejmowania wielokrotnych prób uruchamiania silnika, przez co rośnie obciążenie akumulatora i spada jego sprawność. W związku z tym zalecamy przeprowadzanie częstych kontroli stopnia naładowania akumulatora – gęstość elektrolitu powinna wynosić powyżej 1,23g/cm³. Uzyskane w ten sposób dane informują nas nie tylko o jego sprawności, ale również kondycji całego układu elektrycznego maszyny.

Najlepsze do składowania akumulatorów są suche pomieszczenia, o temp. 5–30°C. Ważne jest również to, aby nie stawiać ich bezpośrednio na betonie lub powierzchni metalowej.

 

Ogumienie – kontrola i sposób przechowywania

Opony rolnicze bez wątpienia zwiększają wydajność pracy maszyny. Warto pamiętać, że niewłaściwe ich przechowywanie może spowodować wzrost kosztów produkcji. Należy więc zadbać o ogumienie szczególnie wtedy, gdy nie jest używane, a więc zimą w przypadku opon ciągnika.

Długotrwały spoczynek, jak na przykład w przypadku kombajnów sezonowych lub opryskiwaczy, może spowodować znaczne uszkodzenia opon. Podczas gdy pozostają one w bezruchu, występują naprężenia statyczne, które prowadzić mogą do trwałego odkształcenia ich karkasu. Poza tym guma jest wrażliwa na czynniki środowiskowe, więc jeżeli opony są przechowywane w złych warunkach, może łatwo ulec zniszczeniu. Dlatego też, aby ograniczyć wpływ przestojów na stan ogumienia, warto przestrzegać poniższych zasad.

Oczyszczenie i kontrola

Przed przechowywaniem opony należy ją dokładnie oczyścić, aby usunąć wszystkie pozostałości ziemi i kamienie wbite w gumę. Te z balastem wodnym trzeba opróżnić. Następnie można przeprowadzić pełną kontrolę stanu opon, polegającą na:

  • oszacowaniu stopnia zużycia bieżnika,
  • odnalezieniu wszelkich pęknięć i określeniu ich zasięgu,
  • skontrolowaniu ścian bocznych i – jeżeli opona jest zdjęta – jej wnętrza.

Gdy opony są już czyste i suche, należy owinąć je w nieprzezroczystą grubą folię, zabezpieczając przed kurzem, światłem słonecznym i wilgocią. 

Miejsce do przechowywania opon

Opony należy przechowywać w pomieszczeniu czystym, suchym, o niewielkich wahaniach temperatury. Najlepiej wybrać miejsce z dala od urządzeń elektrycznych i stanowisk pracy, aby uniknąć przypadkowego ich uszkodzenia. W zależności od warunków określić można następujące warianty przechowywania: 

  • Opony na czas zimy pozostaną na maszynie. W takim wypadku najlepiej byłoby, gdyby maszyna została ustawiona na klinach, a opony lekko opróżnione z powietrza. Jeśli nie jest to możliwe, należy maksymalnie odciążyć maszynę i zwiększyć ciśnienie o 0,5 bara w stosunku do ciśnienia roboczego.
  • Opony pozostaną na felgach. Nieużywane koła można przechowywać w pozycji pionowej lub na płasko, ale przede wszystkim napompowane do ciśnienia roboczego.
  • Opony zostaną zdjęte z felgi. W takim przypadku najlepiej trzymać je w pozycji pionowej. Zapobiegnie to deformacji karkasu i utracie przydatności. Układanie opon jedna na drugiej jest możliwe, ale tylko przez bardzo krótki czas.

Oznaczenie opon

Przed demontażem należy pamiętać o oznaczeniu opon, tak żeby wiedzieć, na jakim kole w ciągniku się znajdowały. Dzięki temu można je umieścić z powrotem w tym samym miejscu lub w razie potrzeby zamienić stronami prawa-lewa przy następnym montażu.

***

Właściwe zabezpieczenie na zimowy postój maszyn i urządzeń do produkcji rolnej pozwala przedłużyć okres ich eksploatacji, uniknąć niespodziewanych awarii i wydatków ponoszonych na ich usunięcie.

 

Zobacz pozostałe wpisy
Prasy zwijające SIPMA
Prasy zwijające SIPMA

Maszyny rolnicze są dzisiaj powszechnie wykorzystywane zarówno w niewielkich, jak i w dużych gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj po skoszeniu zbóż na Czytaj więcej

Witamy na blogu firmy ZYCHAR.
ZYCHAR

Witamy na blogu firmy ZYCHAR. Będziemy starali się tutaj Was na bieżąco informować co u nas słychać, dodawać realizacje z Czytaj więcej

Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe

Glebogryzarki przeznaczone są do przemieszczania oraz spulchniania wszelkiego typu gleby. Maszyna w pewnym stopniu zastępuje jednocześnie pracę pługa, kultywatora i Czytaj więcej

Odzież robocza w gospodarstwie rolnym
Odzież robocza w gospodarstwie rolnym

Ubrania robocze w rolnictwie powinny być dostosowane do czynników pogodowych, rodzaju wykonywanych czynności i pory roku. Odzież ta musi być Czytaj więcej

Resory piórowe – co warto o nich wiedzieć?
Resory piórowe - co warto o nich wiedzieć?

Rеѕоrу ріórоwе tо nајѕtаrѕze rоzwіązаnie ѕtоѕоwаne do dnia dzisiejszego w niektórych typach pojazdów. W autach osobowych zastąpione zostały przez amortyzatory, Czytaj więcej

Podstawowe informacje o wałach przegubowo-teleskopowych
wal-przegubowo-teleskopowy-1210-1900mm-1890nm-sprzeglo-cierne-1700nm-ce-2020-seria-9r-warynski zychar

Wały przegubowo-teleskopowe przenoszą moment obrotowy z ciągnika na maszynę. Dzieje się to przez połączenie dwóch podzespołów: WOM, czyli wału odbioru Czytaj więcej

Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych
Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych

Nie trzeba nikogo kierującego się zdrowym rozsądkiem przekonywać, że posiadanie gaśnicy w samochodzie, ciągniku czy kombajnie rolniczym jest niezbędnym wyposażeniem Czytaj więcej

Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06
Zabudowa przyczepy BSS PS 2 08.06 (2)

Przedstawiamy Państwu jedne z ostatnich naszych realizacji - Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06 Dwie bliźniacze zabudowy przyczep BSS Czytaj więcej

Przewodnik po złączach hydraulicznych
kolanko hydrauliczne

Złączki hydrauliczne wykorzystuje się w każdej instalacji, w której pracuje lub przepływa ciecz. Potrzebne są zarówno w domowych instalacjach wodnych i Czytaj więcej

Lampy ostrzegawcze „koguty”. Stosowanie w maszynach rolniczych
Lampy ostrzegawcze koguty. Stosowanie w maszynach rolniczych

Ciągniki i maszyny rolnicze są często wyposażane w lampy dodatkowe, które ułatwiają eksploatację sprzętu. Jedną z najpopularniejszych jest pomarańczowe światło błyskowe, Czytaj więcej

Realizacja: Zabudowa do przyczepy Autosan D-47
Zabudowa do przyczepy Autosan D-47

Przedstawiamy Państwu ostatnią naszą realizację mianowicie kompletną górną zabudowę do przyczepy Autosan D-47 Zabudowa D-47 wykonana na zlecenie naszego klienta. Czytaj więcej

Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju
Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Filtr olejowy to jeden z podstawowych elementów, dzięki którym eksploatować możemy pojazd długo i bezpiecznie. Regularna wymiana jest nie tylko Czytaj więcej

Przyczepa IFA HL 6011
Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie

Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie Przyczepa została przerobiona z wywrotu dwustronnego na wywrót trzystronny. Konstrukcja podwozia została wzmocniona.   Czytaj więcej

Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych
Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych

Mimo, że postęp technologiczny w motoryzacji jest ogromny, a stosowana w autach elektronika coraz bardziej skomplikowana, to nad jej bezpieczeństwem Czytaj więcej

Siłowniki hydrauliczne
siłownik hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne nazywane są silnikami hydrostatycznymi. Ich zadanie polega na wprawienie w ruch tłoczyska za pomocą energii powstałej pod wpływem ciśnienia Czytaj więcej

Prostowniki wspomagające rozruch pojazdów

Prostowniki to urządzenia, które służą do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie stałe. Właściciele samochodów znają je najczęściej pod nazwą Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o alternatorze?
Co warto wiedzieć o alternatorze?

Akumulator w pojeździe bez odpowiedniego ładowania szybko stałby się bezużyteczny. Za ciągłą dostawę prądu odpowiedzialny jest alternator. W tym artykule Czytaj więcej

ZYCHAR – Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol
ZYCHAR - Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol

Oto nasz kolejny pomysł na przebudowę przyczepy ze stałą skrzynią ładunkową na wywrotkę. Projekt przebudowy opiera się podwoziu polskiej przyczepy Czytaj więcej

Rodzaje pługów stosowanych w rolnictwie
pług obrotowy rolniczy

Pługi zawieszane Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Zapewniają one prawidłową pracę na polach płaskich i Czytaj więcej

Kombajny do zbierania ziemniaków – budowa i zasada działania

Kombajny do ziemniaków umożliwiają jednoetapowy i szybki zbiór oraz znaczne ograniczenie pracy ręcznej. Maszyna pozwala na wykopanie ziemniaków, oddzielanie bulw Czytaj więcej

Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych
Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych

Oznaczenia na oponach do ciągników różnią się od systemu stosowanego w ogumieniu do aut osobowych. Wielu właścicielom tych pojazdów sprawia Czytaj więcej

Wybieramy podkład gruntujący do metalu
podkład gruntujący

Metal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak aby wykonane z niego powierzchnie znajdowały się w dobrym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów. Największe Czytaj więcej

Łańcuchy rolkowe – co warto o nich wiedzieć?
Łańcuchy rolkowe - co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy rolkowe to najczęściej stosowany w urządzeniach mechanicznych sposób przenoszenia napędu, cieszący się opinią elementów o wysokiej trwałości. Ich konstrukcja Czytaj więcej

Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych
Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych

Filtry hydrauliczne pełnią ważną funkcję w każdym układzie hydraulicznym. To dzięki nim mamy pewność, że nie dostają się do niego pyły Czytaj więcej

Najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed chorobami

Spis treści Sposoby na naturalną ochronę Zastosuj czosnek i cebulę Użyj ekonomicznych środków Stwórz korzystne warunki dla roślin Kontrola szkodników Czytaj więcej

Co to jest farba poliuretanowa?
Co to jest farba poliuretanowa?

Farby poliuretanowe zostały wynalezione w latach trzydziestych dwudziestego wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Takie emalie tworzą trwałe Czytaj więcej

Farby ftalowe o szerokich zastosowaniach
Farby Ftalowe ZYCHAR

Farby ftalowe (alkidowe) należą do najczęściej stosowanych typów farb. Popularność ta bierze z niskiej ceny i - dzięki zmienianiu proporcji Czytaj więcej

Żarówki halogenowe w samochodach, ciągnikach i pojazdach roboczych

Wynalezienie żarówki halogenowej stało się prawdziwą rewolucją w technice motoryzacyjnej, mającą wpływ na sposoby oświetlenia m.in. pojazdów i maszyn rolniczych. Czytaj więcej

Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej?
Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej ?

Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju opon przeznaczonych do maszyn rolniczych. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Czytaj więcej

Podstawowe informacje o pompach zębatych
Pompa hydrauliczna zębata (do przyczepy leśnej) PA3-46FS9ESC 45.5cm3/obr Waryński

Pompy zębate są pompami rotacyjnymi, których działanie polega na zmianie objętości cieczy roboczej znajdującej się między cylindrem pompy, a zębatką Czytaj więcej

Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych
Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych

Przestoje w działaniu urządzeń skutkują opóźnieniami w produkcji. Warto więc dbać o jakość i właściwy dobór środków smarnych, aby mogły Czytaj więcej

Filtry powietrza – skuteczna ochrona silników maszyn rolniczych i ciągników
filtr powietrza c-360

Filtr powietrza to element, o którym posiadacze ciągników i maszyn rolniczych często zapominają. Jak istotny to podzespół i jak ważną funkcję spełnia Czytaj więcej

Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie?
Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie

Spis treści Wybór części zamiennych Specyfikacja techniczna Dostępność na rynku Odpowiednie dopasowanie Podstawowe parametry maszyny Porównanie jakości ofert Wybieranie najlepszych Czytaj więcej

Siewniki – maszyny niezbędne w rolnictwie
Siewniki - maszyny niezbędne w rolnictwie

Siewniki to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Służą do wysiewania nasion zbóż i roślin przemysłowych. Znacząco przyczyniają się do usprawnienia Czytaj więcej

Budowa, funkcje i rodzaje Trzypunktowego Układu Zawieszenia (TUZ)
Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy Układ Zawieszenia jest prostą konstrukcją, która umożliwia połączenie (zagregowanie) z ciągnikiem niezbędnych do pracy na polu maszyn rolniczych i Czytaj więcej

Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?
Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?

Łożyska toczne są szeroko stosowane i służą do obracania wałów w wielu różnych maszynach, takich jak rowery, samochody, silniki elektryczne, Czytaj więcej

Krzyżak wału napędowego. Do czego służy i jak działa?
Krzyżak wału 34x106.50 smarowanie centralne Waryński-65188

Wielu użytkowników samochodów stosowanie krzyżaków uważa za nieco przestarzałe. Mimo to z przegubami wału nadal mamy do czynienia np. w Czytaj więcej

Pierścienie uszczelniające typu oring i simering
Pierścienie uszczelniające typu oring i simering

Uszczelnienia są bardzo ważnymi elementami w konstrukcji wielu maszyn oraz urządzeń. Mają za zadanie przede wszystkim zapewnić szczelność połączenia dwóch części Czytaj więcej

Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników
Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników

Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczycie, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie dzieje się nic, albo słuchać jedynie metaliczne Czytaj więcej

Zapraszamy na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022
ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022

ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022 Zapraszamy do spotkania z nami na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK, które Czytaj więcej

Krótki przewodnik po elektrodach otulonych
elektroda-rutylowa-4mm

Spawanie elektrodami otulonymi, zwane metodą MMA, należy do technik elektrycznych łukowych, w których łuk spawalniczy jarzy się między topliwą elektrodą Czytaj więcej

Autor: ZYCHAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *