Site Loader
Uprawa bezorkowa zalety wady maszyny

Systemy uprawy roli stanowią kluczowy element rolnictwa, wpływając nie tylko na jakość i ilość plonów, ale także na ochronę środowiska naturalnego. W Polsce można wyróżnić trzy główne systemy uprawy roli: tradycyjny (płużny), bezorkowy (bezpłużny) oraz uprawę zerową (siew bezpośredni). Każdy z nich ma swoje wady i zalety, chociaż częściej zyskuje na popularności uprawa bezorkowa. Dlaczego? Jakich maszyn rolniczych wymaga jej stosowanie? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

 

Systemy uprawy roli w Polsce

Jak napisaliśmy wyżej, w naszym kraju stosuje się trzy główne metody uprawy roli. Scharakteryzujmy je:

  • Tradycyjny (płużny)to klasyczny system, w którym gleba jest odwracana przez pług. Chociaż metoda ta ma swoje długotrwałe tradycje, wiąże się z nią kilka istotnych wad, o których warto pamiętać. Płużenie przyczynia się do erozji gleby, zwiększa koszty paliwa i utrzymania maszyn rolniczych.
  • Bezorkowy (bezpłużny) – systemzyskujący na popularności. W uprawie tej glebę spulchnia się i miesza bez jej odwracania. Narzędziami wykorzystywanymi w tym systemie są m.in. brona talerzowa, kultywator ścierniskowy i spulchniacz obrotowy. Główną jej zaletą jest ograniczenie liczby zabiegów uprawowych, co pozwala na oszczędność czasu i paliwa. Niejako przy okazji aktywność dżdżownic i innych organizmów żywych pomaga w naturalny sposób ulepszać strukturę gleby.
  • Uprawa zerowa (siew bezpośredni) – przy zastosowaniu tej metodygleba jest spulchniana w ograniczony sposób, a narzędzia do uprawy są połączone z dozownikami nawozów i siewnikami. System umożliwia precyzyjne umieszczenie nasion w glebie, co jest ważne dla wielkości uzyskiwanych plonów. Jednak, podobnie jak w przypadku uprawy bezorkowej, istnieje wzrost zachwaszczenia i wymóg dokładnego dobierania roślin w zmianowaniu.

 

Uprawa bezorkowa – zalety

Uprawa bezorkowa wiąże się z ograniczeniem liczby zabiegów uprawowych, co pozwala rolnikom zaoszczędzić znaczną ilość czasu, usprawnia prace polowe i umożliwia zachowanie optymalnych terminów siewu, zwłaszcza przy dużych areałach. Mniejsza ilość zabiegów prowadzi też do obniżenia zużycia paliwa, co ma korzystny wpływ na środowisko naturalne i finanse gospodarstwa rolnego.

Kolejną zaletę uprawy bezorkowej stanowi poprawa struktury i porowatości gleby, lepsze zatrzymywanie wody i zwiększenie zawartości substancji organicznych w jej wierzchniej warstwie. Stosowanie tego systemu uprawy ogranicza erozję powietrzną i wodną, co jest istotne zwłaszcza na glebach lekkich oraz na terenach pagórkowatych.

Wspomnieć należy również o tym, że ten sposób uprawy pomaga zachować życie biologiczne i mikrobiologiczne gleby na nieznacznie zmienionym poziomie, co sprzyja rozkładowi substancji mineralnych i organicznych.

 

Uprawa bezorkowa – wady

Jak każdy system, uprawa bezorkowa ma również swoje wady, które warto wziąć pod uwagę. Badania wskazują, że w niektórych przypadkach uprawa tą metodą może prowadzić do zmniejszenia plonów roślin, takich jak kukurydza, będącego efektem zmniejszenia jej obsady i wysokości. Równie ważne jest to, że uprawa bezorkowa może sprzyjać wzrostowi chwastów, z czym wiąże się potrzeba stosowania większych ilości herbicydów.

Kolejny problem powodują pozostawione resztki pożniwne, które sprzyjają rozwojowi chorób roślin. Poza tym niektóre szkodniki, takie jak ślimaki, mogą stanowić większe zagrożenie w porównaniu z uprawą tradycyjną.

Warto zatem uwzględnić te wady przy planowaniu i wdrażaniu systemu, dostosowując strategię uprawy do konkretnych warunków i potrzeb gospodarstwa.

 

Maszyny rolnicze stosowane w uprawie bezorkowej

System uprawy bezorkowej, ze względu na swoją specyfikę, wymaga odpowiednich maszyn rolniczych do przeprowadzenia skutecznych zabiegów spulchniania i mieszania gleby bez konieczności jej odwracania. Wprowadzenie tej metody do praktyki rolniczej wiąże się z koniecznością dostosowania parku maszynowego. Poniżej przedstawiamy kluczowe maszyny rolnicze wykorzystywane w uprawie bezorkowej.

Brona talerzowa  to narzędzie, które wykorzystuje duże talerze do spulchniania i mieszania gleby na głębokości kilkunastu centymetrów. Działa bez konieczności odwracania gleby, będąc alternatywą dla tradycyjnego pługa.

W sklepie zychar.pl dostępne są części zamienne do bron talerzowych w postaci żeliwa i różnego typu talerzy.

Kultywator ścierniskowy przeznaczony do spulchniania powierzchniowej warstwy gleby bez potrzeby jej odwracania. Ma zastosowanie zwłaszcza w uprawie roślin o płytkich systemach korzeniowych, gdzie konieczne jest zachowanie struktury gleby.

Nasz sklep posiada w ofercie szeroki asortyment części zamiennych do różnego typu kultywatorów.

Spulchniacz obrotowy – narzędzie z obracającymi się elementami, które skutecznie spulchnia glebę na większą głębokość. Może być używane do przygotowania gleby przed siewem lub sadzeniem roślin.

Siewnik – to kluczowy element procesu uprawy bezorkowej, ponieważ precyzyjnie umieszcza nasiona w glebie. Dzięki temu można uniknąć konieczności późniejszego przekopywania gleby.

Sklep zychar.pl posiada w swojej ofercie części zamienne do siewników: Fiona, Kongskilde, Unia, Kverdeland-Accord, Amazone.

Rozsiewacz nawozów. W uprawie bezorkowej rolnicy często łączą zabiegi spulchniania i nawożenia. Rozsiewacz nawozów pozwala równomiernie rozprowadzić nawozy na powierzchni gleby lub bezpośrednio w miejscu siewu.

Oferujemy części zamienne do rozsiewaczy nawozów: LEJ, KOS, Brzeg, RCW3.

Gruber  rodzaj kultywatora mającego zdolność do mieszania podłoża na większą głębokość, co jest szczególnie przydatne w glebach o trudniejszej strukturze. Gruber może być stosowany w celu zapobiegania erozji gleb.

Oferujemy w naszym sklepie szeroki wachlarz części zamiennych do kultywatorów, w tym gruberów, np. Unia Kos, Lemken Smaragd, Głębosz, Farmet.

Agregaty uprawowe  łączą różne funkcje, takie jak spulchnianie gleby, siew nasion i rozprowadzanie nawozów. Dzięki temu można znacząco usprawnić proces uprawy.

W naszym sklepie znajdziecie najczęściej poszukiwane części zamienne do agregatów uprawowych.

 

Uprawa bezorkowa wymaga odpowiedniego wyposażenia w nowoczesne maszyny rolnicze, które umożliwią skuteczne przeprowadzenie zabiegów spulchniania i mieszania gleby bez jej odwracania. Ich wybór zależy od rodzaju uprawianych roślin, warunków glebowych oraz preferencji rolnika. Inwestowanie w nowoczesne technologie pomaga zwiększyć efektywność produkcji rolniczej i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

 

Zobacz pozostałe wpisy
Najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed chorobami
ochrona roślin

Spis treści Sposoby na naturalną ochronę Zastosuj czosnek i cebulę Użyj ekonomicznych środków Stwórz korzystne warunki dla roślin Kontrola szkodników Czytaj więcej

Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych
Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych

Filtry hydrauliczne pełnią ważną funkcję w każdym układzie hydraulicznym. To dzięki nim mamy pewność, że nie dostają się do niego pyły Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o alternatorze?
Co warto wiedzieć o alternatorze?

Akumulator w pojeździe bez odpowiedniego ładowania szybko stałby się bezużyteczny. Za ciągłą dostawę prądu odpowiedzialny jest alternator. W tym artykule Czytaj więcej

Wybieramy podkład gruntujący do metalu
podkład gruntujący

Metal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak aby wykonane z niego powierzchnie znajdowały się w dobrym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów. Największe Czytaj więcej

Najważniejsze informacje o talerzówkach
Najważniejsze informacje o talerzówkach

Brony talerzowe to niezwykle ważne urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Bronowanie wykonuje się bezpośrednio po orce w celu wyrównania gleby oraz polepszenia Czytaj więcej

Przyczepa IFA HL 6011
Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie

Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie Przyczepa została przerobiona z wywrotu dwustronnego na wywrót trzystronny. Konstrukcja podwozia została wzmocniona.   Czytaj więcej

Odzież robocza w gospodarstwie rolnym
Odzież robocza w gospodarstwie rolnym

Ubrania robocze w rolnictwie powinny być dostosowane do czynników pogodowych, rodzaju wykonywanych czynności i pory roku. Odzież ta musi być Czytaj więcej

Podstawowe informacje o pompach zębatych
Pompa hydrauliczna zębata (do przyczepy leśnej) PA3-46FS9ESC 45.5cm3/obr Waryński

Pompy zębate są pompami rotacyjnymi, których działanie polega na zmianie objętości cieczy roboczej znajdującej się między cylindrem pompy, a zębatką Czytaj więcej

Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej?
Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej ?

Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju opon przeznaczonych do maszyn rolniczych. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Czytaj więcej

Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe

Glebogryzarki przeznaczone są do przemieszczania oraz spulchniania wszelkiego typu gleby. Maszyna w pewnym stopniu zastępuje jednocześnie pracę pługa, kultywatora i Czytaj więcej

Budowa, funkcje i rodzaje Trzypunktowego Układu Zawieszenia (TUZ)
Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy Układ Zawieszenia jest prostą konstrukcją, która umożliwia połączenie (zagregowanie) z ciągnikiem niezbędnych do pracy na polu maszyn rolniczych i Czytaj więcej

Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych
Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych

Oznaczenia na oponach do ciągników różnią się od systemu stosowanego w ogumieniu do aut osobowych. Wielu właścicielom tych pojazdów sprawia Czytaj więcej

Łańcuchy rolkowe – co warto o nich wiedzieć?
Łańcuchy rolkowe - co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy rolkowe to najczęściej stosowany w urządzeniach mechanicznych sposób przenoszenia napędu, cieszący się opinią elementów o wysokiej trwałości. Ich konstrukcja Czytaj więcej

Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych
Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych

Przestoje w działaniu urządzeń skutkują opóźnieniami w produkcji. Warto więc dbać o jakość i właściwy dobór środków smarnych, aby mogły Czytaj więcej

Pierścienie uszczelniające typu oring i simering
Pierścienie uszczelniające typu oring i simering

Uszczelnienia są bardzo ważnymi elementami w konstrukcji wielu maszyn oraz urządzeń. Mają za zadanie przede wszystkim zapewnić szczelność połączenia dwóch części Czytaj więcej

Kombajny do zbierania ziemniaków – budowa i zasada działania
ziemniaki

Kombajny do ziemniaków umożliwiają jednoetapowy i szybki zbiór oraz znaczne ograniczenie pracy ręcznej. Maszyna pozwala na wykopanie ziemniaków, oddzielanie bulw Czytaj więcej

Filtry powietrza – skuteczna ochrona silników maszyn rolniczych i ciągników
filtr powietrza c-360

Filtr powietrza to element, o którym posiadacze ciągników i maszyn rolniczych często zapominają. Jak istotny to podzespół i jak ważną funkcję spełnia Czytaj więcej

Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06
Zabudowa przyczepy BSS PS 2 08.06 (2)

Przedstawiamy Państwu jedne z ostatnich naszych realizacji - Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06 Dwie bliźniacze zabudowy przyczep BSS Czytaj więcej

Podstawowe informacje o wałach przegubowo-teleskopowych
wal-przegubowo-teleskopowy-1210-1900mm-1890nm-sprzeglo-cierne-1700nm-ce-2020-seria-9r-warynski zychar

Wały przegubowo-teleskopowe przenoszą moment obrotowy z ciągnika na maszynę. Dzieje się to przez połączenie dwóch podzespołów: WOM, czyli wału odbioru Czytaj więcej

Witamy na blogu firmy ZYCHAR.
ZYCHAR

Witamy na blogu firmy ZYCHAR. Będziemy starali się tutaj Was na bieżąco informować co u nas słychać, dodawać realizacje z Czytaj więcej

Prostowniki wspomagające rozruch pojazdów

Prostowniki to urządzenia, które służą do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie stałe. Właściciele samochodów znają je najczęściej pod nazwą Czytaj więcej

Co to jest farba poliuretanowa?
Co to jest farba poliuretanowa?

Farby poliuretanowe zostały wynalezione w latach trzydziestych dwudziestego wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Takie emalie tworzą trwałe Czytaj więcej

ZYCHAR – Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol
ZYCHAR - Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol

Oto nasz kolejny pomysł na przebudowę przyczepy ze stałą skrzynią ładunkową na wywrotkę. Projekt przebudowy opiera się podwoziu polskiej przyczepy Czytaj więcej

Lampy ostrzegawcze „koguty”. Stosowanie w maszynach rolniczych
Lampy ostrzegawcze koguty. Stosowanie w maszynach rolniczych

Ciągniki i maszyny rolnicze są często wyposażane w lampy dodatkowe, które ułatwiają eksploatację sprzętu. Jedną z najpopularniejszych jest pomarańczowe światło błyskowe, Czytaj więcej

Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?
Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?

Łożyska toczne są szeroko stosowane i służą do obracania wałów w wielu różnych maszynach, takich jak rowery, samochody, silniki elektryczne, Czytaj więcej

Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy
Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy

Chcąc zapewnić sprawność maszyn rolniczych w kolejnym sezonie trzeba je oczyścić, zakonserwować i odpowiednio garażować przez okres zimy. Wydaje się, Czytaj więcej

Siewniki – maszyny niezbędne w rolnictwie
Siewniki - maszyny niezbędne w rolnictwie

Siewniki to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Służą do wysiewania nasion zbóż i roślin przemysłowych. Znacząco przyczyniają się do usprawnienia Czytaj więcej

Przewodnik po złączach hydraulicznych
kolanko hydrauliczne

Złączki hydrauliczne wykorzystuje się w każdej instalacji, w której pracuje lub przepływa ciecz. Potrzebne są zarówno w domowych instalacjach wodnych i Czytaj więcej

Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników
Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników

Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczycie, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie dzieje się nic, albo słuchać jedynie metaliczne Czytaj więcej

Zapraszamy na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022
ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022

ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022 Zapraszamy do spotkania z nami na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK, które Czytaj więcej

Realizacja: Zabudowa do przyczepy Autosan D-47
Zabudowa do przyczepy Autosan D-47

Przedstawiamy Państwu ostatnią naszą realizację mianowicie kompletną górną zabudowę do przyczepy Autosan D-47 Zabudowa D-47 wykonana na zlecenie naszego klienta. Czytaj więcej

Krótki przewodnik po elektrodach otulonych
elektroda-rutylowa-4mm

Spawanie elektrodami otulonymi, zwane metodą MMA, należy do technik elektrycznych łukowych, w których łuk spawalniczy jarzy się między topliwą elektrodą Czytaj więcej

Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych
Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych

Nie trzeba nikogo kierującego się zdrowym rozsądkiem przekonywać, że posiadanie gaśnicy w samochodzie, ciągniku czy kombajnie rolniczym jest niezbędnym wyposażeniem Czytaj więcej

Resory piórowe – co warto o nich wiedzieć?
Resory piórowe - co warto o nich wiedzieć?

Rеѕоrу ріórоwе tо nајѕtаrѕze rоzwіązаnie ѕtоѕоwаne do dnia dzisiejszego w niektórych typach pojazdów. W autach osobowych zastąpione zostały przez amortyzatory, Czytaj więcej

Zabudowa typu HL 8011 została wykonana przez naszą firmę w technologii wywrotu na trzy strony.

Zabudowa HL 8011 wymiary wewnętrzne skrzyni: 536 cm x 242 cm, burty wykonane z blachy 2 mm, giętej w głęboki Czytaj więcej

Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych
Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych

Mimo, że postęp technologiczny w motoryzacji jest ogromny, a stosowana w autach elektronika coraz bardziej skomplikowana, to nad jej bezpieczeństwem Czytaj więcej

Krzyżak wału napędowego. Do czego służy i jak działa?
Krzyżak wału 34x106.50 smarowanie centralne Waryński-65188

Wielu użytkowników samochodów stosowanie krzyżaków uważa za nieco przestarzałe. Mimo to z przegubami wału nadal mamy do czynienia np. w Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o oleju hydraulicznym w maszynach rolniczych?
olej agrifarm

Olej hydrauliczny w ciągnikach i maszynach rolniczych pełni kilka istotnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie i przenoszenie energii. Stosowany jest Czytaj więcej

Rodzaje pługów stosowanych w rolnictwie
pług obrotowy rolniczy

Pługi zawieszane Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Zapewniają one prawidłową pracę na polach płaskich i Czytaj więcej

Farby ftalowe o szerokich zastosowaniach
Farby Ftalowe ZYCHAR

Farby ftalowe (alkidowe) należą do najczęściej stosowanych typów farb. Popularność ta bierze z niskiej ceny i - dzięki zmienianiu proporcji Czytaj więcej

Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju
Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Filtr olejowy to jeden z podstawowych elementów, dzięki którym eksploatować możemy pojazd długo i bezpiecznie. Regularna wymiana jest nie tylko Czytaj więcej

Autor: ZYCHAR