Site Loader
Pompa hydrauliczna zębata (do przyczepy leśnej) PA3-46FS9ESC 45.5cm3/obr Waryński

Pompy zębate są pompami rotacyjnymi, których działanie polega na zmianie objętości cieczy roboczej znajdującej się między cylindrem pompy, a zębatką w celu jej transportu lub zwiększenia ciśnienia. Gdy koła zębate obracają się, objętość przestrzeni po stronie mechanizmu wysprzęglającego zostaje zwiększona, tworząc podciśnienie niezbędne do zasysania cieczy, a objętość przestrzeni po stronie siatki koła zębatego maleje, wciskając ciecz do przewodu transportowego. 

 

Zasada działania pomp zębatych

Koncepcja pompy zębatej jest bardzo prosta – dwa koła zębate tego samego rozmiaru zazębiają się i obracają w obudowie. Średnica i obie strony korpusu przekładni są ściśle dopasowane. Płyn dostaje się do środka przez otwór ssący i wypełnia przestrzeń, przesuwając się wzdłuż obudowy wskutek obrotów zębów i zostaje ostatecznie wyciśnięty, gdy dwa z nich się zazębią. 

W terminologii technicznej pompa zębata nazywana jest również urządzeniem wyporowym, które przypomina tłok w cylindrze. Gdy ząb dostanie się do przestrzeni z płynem, zarówno płyn, jak i ząb koła nie mogą zajmować tego samego obszaru. Płyn zostaje więc mechanicznie wyciśnięty. Zazębianie się powoduje, że zjawisko to zachodzi w sposób ciągły, więc na wylocie pompy zapewniony jest stały poziom wypływu dla każdego obrotu pompy. Przy nieprzerwanym działaniu wału napędowego pompa stale odprowadza ciecz w ilości proporcjonalnej do szybkości obrotów. 

 

Pompa zębata – sprawność robocza

W czasie pracy pompy dochodzi do niewielkiej utraty płynu, ponieważ służy on do smarowania łożysk i obu stron kół zębatych. Ponadto korpus pompy nigdy nie jest idealnie spasowany. Z tych powodów pompa zębata nie osiąga nigdy 100-procentowej sprawności roboczej. Mimo to urządzenie spełnia swoje zadanie, chociaż traci przy tym stale 2-7% swojej efektywności. 

W przypadku płynów, których lepkość lub gęstość zmienia się podczas procesu pompowania, cecha ta nie będzie miała zbyt dużego wpływu na urządzenie. Jeśli z boku króćca tłocznego znajduje się przepustnica, taka jak sitko lub ogranicznik, pompa przepycha przez nią płyn. Gdy przepustowość zmieni się podczas pracy oznacza to, że siatka filtra uległa zabrudzeniu, a nawet zapchaniu.  

Ograniczenie prędkości pracy pompy zależy głównie od płynu procesowego. Jeśli olej jest transportowany bez przeszkód, pompa obraca się z bardzo dużą prędkością, jednak gdy płyn posiada wysoką lepkość – następuje ograniczenie tempa pracy urządzenia. 

Bardzo ważne jest wciśnięcie płynu o dużej lepkości do przestrzeni dwuzębnej po stronie króćca ssącego. Jeśli nie zostanie ona wypełniona, pompa nie będzie w stanie zagwarantować oczekiwanego przepływu. Wartość PV stanowi więc również kolejny czynnik ograniczający zmienną procesową. Ze względu na to producenci pomp zębatych oferują różne specyfikacje i pojemność swoich produktów. Pompy te dopasowuje się do danego procesu, aby zoptymalizować wydajność i cenę systemu. 

 

Zewnętrzna i wewnętrzna pompa zębata

Pompa zębata zewnętrzna

Pompę zębatą napędza niezależny silnik, który jest w stanie skutecznie blokować pulsacje ciśnienia przed pompą i wahania przepływu. Pulsacja ciśnienia na wylocie pompy zębatej może być w pewnym zakresie kontrolowana. Zastosowanie pompy zębatej w linii produkcyjnej np. wytłaczarki oleju zwiększy prędkość przepływu i skróci czas przebywania materiału w maszynie. 

Najczęściej stosowana jest zewnętrzna pompa zębata. Składa się ona głównie z przekładni napędowej, przekładni napędzanej, korpusu, pokrywy pompy i zaworu bezpieczeństwa. Uszczelniona przestrzeń utworzona przez korpus pompy, pokrywę i koło zębate to obszar roboczy pompy zębatej. Osie dwóch kół zębatych są odpowiednio zainstalowane w otworach łożyskowych na dwóch pokrywach pompy, a wał napędowy wystaje z korpusu i napędza go silnik. Zewnętrzną pompę zębatą cechuje prosta budowa, niewielka waga, umiarkowana cena, niezawodność w pracy i szeroki zakres zastosowań. 

W czasie pracy pompy koło napędowe obraca się wraz z silnikiem. Gdy zazębiające zęby po jednej stronie komory ssącej stopniowo się rozdzielają, objętość komory wzrasta, a ciśnienie spada, więc ciecz jest zasysana, a następnie wpychana do komory tłocznej przez przekładnię. Po dostaniu się cieczy do komory wyładowczej zęby dwóch kół zębatych stale się zazębiając ściskają ją i wtłaczają do rury spustowej. Przekładnia napędowa obraca się w sposób ciągły, więc pompa stale zasysa i odprowadza ciecz. 

Korpus pompy wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa. Gdy ciśnienie tłoczenia przekroczy określoną wartość, ciecz transportowana może automatycznie otworzyć go, aby skierować płyn do rury ssącej. 

 

Pompa zębata wewnętrzna

Wewnętrzna pompa zębata składa się z pary zazębiających się ze sobą wewnętrznych kół zębatych, elementów w kształcie półksiężyców, obudów pompy itp. Rola elementu w kształcie półksiężyca polega na oddzieleniu komory ssącej od komory tłocznej. Gdy koło napędowe obraca się, powstaje częściowe podciśnienie, w którym koła zębate są odłączane, a ciecz jest zasysana, aby wypełniła komorę ssania, a następnie dostała się do komory tłocznej. Tam, gdzie zęby kół łączą się, płyn znajdujący się między nimi podlega ściskaniu i przesyłany zostaje do rury odprowadzającej. 

Pompa zębata nie posiada zaworu ssącego i tłocznego na obudowie. Charakteryzuje się prostą strukturą, równomiernym przepływem i niezawodną pracą. Jej wadami są: niska wydajność, wysoki poziom hałasu i wibracje. Służy głównie do transportu olejów, które są niekorozyjne, niestałe i mają zdolność smarowania, a ich temperatura na ogół nie przekracza 700C. 

 

Pompy zębate w rolnictwie

Pompy hydrauliczne to elementy układów hydraulicznych, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu oraz w rolnictwie. Jednym z ich najpopularniejszych rodzajów są pompy zębate, które wyróżnia rotor w kształcie koła zębatego, a dokładniej kilku współpracujących ze sobą kół. Tego rodzaju pompy zwykle znajdują zastosowanie przy tłoczeniu lepkich i lekkich płynów, takich jak np. oleje.

Pompy zębate są wytrzymałe i bezawaryjne. Z tego względu najczęściej stosuje się je w układach hydraulicznych niektórych maszyn rolniczych. Zwykle gwarantują niezawodną pracę w mniejszych układach hydraulicznych, które nie są narażone na szczególnie intensywną eksploatację. Pompy zębate doskonale sprawdzają się np. w maszynach wykorzystywanych do produkcji pasz dla zwierząt. Bez ich zastosowania nie byłoby sprawnego funkcjonowania układów hydraulicznych, gdyż bez pomp nie dochodzi do zmiany energii kinetycznej w hydrauliczną. Pompy zębate znajdują zastosowanie także w zasilaczach i agregatach.

 

Pompy zębate w sklepie Zychar.pl

W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment pomp zębatych ręcznych i mechanicznych. Wśród urządzeń ręcznych dostępne są m.in.:

Dysponujemy również bogatą ofertą pomp mechanicznych:

Zapraszamy do zakupów.

 

Autor: ZYCHAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.