Site Loader
Siewniki - maszyny niezbędne w rolnictwie

Siewniki to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Służą do wysiewania nasion zbóż i roślin przemysłowych. Znacząco przyczyniają się do usprawnienia produkcji rolnej na masową skalę. Obecnie trudno wyobrazić sobie zasiewy bez ich wykorzystania. W artykule przybliżymy budowę, sposób działania i rodzaje tych maszyn.

 

Jak zbudowany jest siewnik?

Siewnik jest urządzeniem rolniczym pozbawionym napędu, musi być więc podczepiany do ciągnika. Składa się z dwóch zasadniczych elementów:

 

  • zbiornika nasiennego oraz 
  • rzędu ustawionych poprzecznie do kierunku jazdy aparatów wysiewających wraz z redlicami. 

 

Z powodu braku własnego napędu, najczęściej występujący w gospodarstwach rolnych na całym świecie siewnik rzędowy musi korzystać z siły generowanej przez koła jezdne. Poprzez odpowiednie układy kół zębatych napędzane jest obrotowe mieszadło, które wspomaga wyjście materiału nasiennego ze zbiornika. Dzięki swojej budowie rozdziela ono ziarno na małe porcje, które trafiają do redlicy. Ostateczną ilość ziarna trafiającą do wysiewu reguluje się przez nastawę wysokości szczeliny, przez którą ono przechodzi. Element służący do dokonywania regulacji dawki wysiewu to skrzynia przekładniowa. 

 

Najpopularniejsze grupy siewników

Wyróżniamy podział siewników na następujące grupy:

 

Siewniki rzędowe

Wykorzystywane przeważnie w małych i średnich gospodarstwach. Ich szerokość robocza wynosi od 2,5 do 4,0 metrów. Równomiernie wysiewają nasiona zbóż, roślin motylkowych i rzepaku. 

Wyróżniamy siewniki rzędowe talerzowe i stopkowe, w których regulacja docisku redlic pozwala na wysiew ziaren na optymalnej głębokości.

 

  • Siewnik talerzowy cechuje duża wszechstronność stosowania i wysoka jakość wysiewu na glebach ciężkich i zwięzłych. Doskonale sprawdza się na pola z dużą ilością resztek pożniwnych lub zachwaszczonych, gdyż jego obracające się talerze rzadko ulegają zapychaniu. Należy jednak zwracać uwagę na zagłębianie się ich w glebę. Talerze powinny być dociążone dla uzyskania prawidłowego efektu na ciężkich glebach. Przy dużym zagłębieniu należy zastosować kółka kopiujące, które równocześnie pełnią funkcję dogniatającą.
  • Siewnik stopkowy przeznaczony jest głównie do siewu po orce oraz przy małej ilości słomy. Docisk redlic reguluje się centralnie zarówno dla wszystkich, jak i dla każdej indywidualnie. Odbywa się to przy pomocy sprężyn i regulowania stopnia ich podparcia. Warunkiem właściwego wysiewu jest prawidłowe spulchnienie wierzchniej warstwy gleby na głębokość planowanego wysiewu nasion oraz dobranie odpowiedniej prędkości roboczej, gdyż wolniejsza powoduje głębszy zasiew. 

 

Siewniki pasowe

Zapewniają możliwość uprawy ziemi, nawożenia i siewu za jednym przejazdem. Dwa przednie rzędy zajmują talerze robocze przygotowujące glebę, a następnie odbywa się siew. Z tyłu sekcji wysiewającej znajduje się belka ugniatająca, która odpowiednim dociskiem zamyka bruzdę. Główny zbiornik siewnika może być podzielony przegrodą, w celu umożliwienia również wysiewu nawozu granulowanego. Wówczas dodatkowo zbiornik wyposażony jest w dwa dozowniki elektryczne, a część wysiewająca w dwie głowice rozdzielające ziarno i granulat. 

 

Siewniki rzutowe

Tego typu siewniki stosuje się najczęściej w leśnictwie przy likwidacji szkód wyrządzonych przez zwierzynę żyjącą w lasach i w ich najbliższej okolicy. Oprócz ogrodzeń w celu odciągnięcia zwierzyny od sąsiadujących pól uprawnych stosuje się pasy zaporowe o szerokości kilku metrów i długości od 100 do 400 metrów. Co najmniej raz w tygodniu rozsiewana jest w nich karma. Zabieg ten ma na celu zatrzymanie zwierzyny w pasach zaporowych i zapobieżenie jej wchodzeniu na uprawy. Zastosowanie siewnika rzutowego zastąpiło rozrzucanie ręczne karmy oraz stosowanie innych pracochłonnych zabiegów uprawowych. Najczęściej spotykana wersja tego siewnika posiada szerokość roboczą od 1,5 do 2 m, napęd elektryczny i 6 wysiewaczy. 

 

Siewniki punktowe mechaniczne i pneumatyczne

  • Siewnik punktowy mechaniczny nie posiada tak wysokiej precyzji wysiewu jak pneumatyczny. Często występuje jako nadbudowa agregatów uprawowych. Każda sekcja siewnika punktowego mechanicznego wyposażona jest w zbiornik nasienny o pojemności ok. 25 dm3, który dzięki odpowiedniemu profilowi dna zapewnia całkowite opróżnienie materiału siewnego. Napęd sekcji wysiewającej odbywa się poprzez szerokie koło kopiujące z przekładnią łańcuchową, które utrzymuje również odpowiedniej głębokości siew, a także zagęszcza glebę nad wysianym ziarnem. Tarcze wybierające nasiona są wymienne i umożliwiają precyzyjny wysiew różnej wielkości ziaren na kilku wybranych głębokościach – od 3 do 10 cm. Regulowany jest również rozstaw wysiewu w rzędzie od 10 do 20 cm. Najczęściej wysiewa się tym siewnikiem buraki, cykorię i rzepak.
  • Siewnik punktowy pneumatyczny posiada dmuchawę napędzaną z WOM lub hydraulicznie. W systemie nadciśnieniowym nasiona dociskane są strumieniem powietrza wytworzonego przez dmuchawę do otworu w tarczy wysiewającej. Nadmiar jest usuwany do zbiornika. W siewniku podciśnieniowym ziarna są zasysane do otworu tarczy, następnie ruch obrotowy wynosi je do góry, w strefę pracy zgarniaczy nadmiaru nasion. Po przejściu w dół następuje swobodny spadek nasiona w bruzdę. Większość siewników ma zespół wysiewający podciśnieniowy. Nasiona mogą być również transportowane przez strumień powietrza do redlic. Przewagą siewnika punktowego pneumatycznego jest możliwość dłuższego wysiewu dzięki zastosowaniu większego kosza zasypowego, który umieszcza się bliżej ciągnika. 

 

Obecnie w Polsce siewniki są produkowane w trzech fabrykach: „Famarol” Słupsk, „Meprozet” Międzyrzec Podlaski i „Rolmasz” Kutno.

 

Części zamienne do siewników w sklepie zychar.pl

W naszym sklepie oferujemy najczęściej poszukiwane części zamienne do następujących marek siewników:

 

oraz do siewników konnych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

 

Autor: ZYCHAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.