Site Loader
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe

Glebogryzarki przeznaczone są do przemieszczania oraz spulchniania wszelkiego typu gleby. Maszyna w pewnym stopniu zastępuje jednocześnie pracę pługa, kultywatora i brony. Umożliwia szybkie uprawianie pola po kulturach wieloletnich i po orce łąk lub pastwisk. Dodatkowo może służyć do mieszania herbicydów i nawozów mineralnych z glebą. 

 

Jak pracuje glebogryzarka?

Glebogryzarka mechanicznie narusza zasklepioną powierzchnię ziemi i spulchnia ją, usuwając przy okazji wszelkie chwasty. Co więcej, przez taką penetrację napowietrza glebę i ją wyrównuje. Glebogryzarka wykonuje więc tak naprawdę szereg różnego rodzaju zadań. W celu odpowiedniego przygotowania pola pod zasiew konieczne jest spulchnienie gleby. Dzięki glebogryzarce utworzone zostają w niej przestrzenie, przez które wypełnia się wodą i powietrzem. Wykonywanie takiej pracy ręcznie byłoby uciążliwe i czasochłonne, a urządzenie działa bardzo szybko. Można je wykorzystać w czasie przygotowania gleby do uprawiania roślin, np. warzyw, a także podczas zakładania trawnika. Ponadto przydaje się przy różnych pracach sezonowych. Działanie maszyny przyczynia się do uzyskiwania obfitych zbiorów, które uzależnione są przecież od odpowiedniej wilgotności i żyzności gleby, a także do poprawy jej struktury. 

Glebogryzarka nie jest zbyt skomplikowanym narzędziem, a jej obsługa bardzo przypomina posługiwanie się kosiarką. Nadaje się do zastosowania podczas następujących prac:

 • przekopywanie, spulchnianie i napowietrzanie gleby,
 • przygotowanie gleby pod siew i zakładanie trawników oraz ogrodów,
 • rozdrabnianie grudek po orce,
 • mieszanie gleby z nawozami naturalnymi i mineralnymi.

 

Rodzaje glebogryzarek używanych w rolnictwie i ogrodnictwie

Ponieważ glebogryzarki mają bardzo szerokie zastosowanie, dostępne są na rynku w różnych rodzajach i rozmiarach:

 • Glebogryzarka spalinowa. To maszyna z silnikiem spalinowym o dużej mocy, która poradzi sobie podczas pracy w ciężkich warunkach i na trudnej glebie (np. glina) nawet na większych powierzchniach. Posiada własny napęd ze sprzęgłem i przekładnią redukcyjną, a niekiedy również z biegiem wstecznym. Wszystko to pozwala na szybką i komfortową pracę.
 • Glebogryzarka elektryczna. Wyposażona jest w silnik elektryczny, dlatego do pracy wymaga stałego dostępu do energii z sieci, co ogranicza jej zasięg. Maszyna pracuje cicho, ale spulchnia ziemię na niewielkiej głębokości.
 • Glebogryzarka ręczna. Urządzenie napędzane jest siłą mięśni, przez co praca trwa długo i może obciążać kręgosłup. Jej efektywność zależy przede wszystkim od siły użytkownika. Tego typu glebogryzarki zalecane są jedynie do niewielkich ogrodów.
 • Glebogryzarka separacyjna. Maszynę podłącza się do ciągnika rolniczego. Ma spore rozmiary i służy do pracy na większym powierzchniowo areale, gdzie używa się jej do napowietrzania, spulchniania i wyrównywania gleby. Dzięki specjalnej budowie jednocześnie separuje ona glebę od kamieni czy patyków, dzięki temu ziemia jest gotowa np. na zasiew nasion trawy. Sprawdzi się także podczas usuwania chwastów, kruszenia zbitej ziemi i rozprowadzania nawozów.

 

Budowa i działanie glebogryzarki ciągnikowej

Glebogryzarka ciągnikowa zawieszana składa się z ramy z kozłem zawieszenia oraz elementów roboczych w postaci noży montowanych do tarcz nożowych rozmieszczonych na dwóch bębnach napędzanych przez wał odbioru mocy (WOM) ciągnika. Glebogryzarki przystosowane są do agregowania z ciągnikami wyposażonymi w trzypunktowy układ zawieszenia. Oto ich najważniejsze elementy:

 • Rama. To konstrukcją spawana z kształtowników stalowych spoczywająca na dwóch kolach podporowych. Zamontowano na niej pozostałe elementy maszyny. Po obu stronach ramy umieszczone są prowadnice słupic. Koła podporowe osadzone na słupicach wyposażon0 w skrobaki oczyszczające je z przylepiającej się ziemi. Za pomocą tych kół zmienia się głębokość pracy urządzenia. Służą do tego celu otwory w słupicach. Do ramy glebogryzarki przyspawano stojak stanowiący wraz z dwoma czopami kozioł zawieszenia na tylnym TUZ ciągnika.
 • Bęben roboczy. Osłonięty jest ekranem zabezpieczającym przed wyrzutem gleby podczas pracy maszyny. Osłonę tą przytwierdzono do ramy glebogryzarki. Dwa dolne zawiasowe punkty mocowania umożliwiają obrót osłony na bębnie, trzeci stanowi regulator osłony służący do regulowania jej położenia względem bębna roboczego. Przeznaczone są do tego otwory, w które wkłada się przetyczki ustalające konkretne położenie. Bęben roboczy glebogryzarki składa się z dwóch podzespołów: bębna roboczego prawego i lewego. Każdy z nich wykonano w kształcie rury z osadzonymi na niej tarczami nożowymi. Wewnątrz każdej z nich znajduje się tuleja stożkowa stanowiąca element łączący bęben z wałem. Do każdej tarczy zamontować można kilka noży. Ich ilość zależy od gatunku uprawianej gleby.
 • Przystawka napędowa. Przytwierdzono ją do ramy za pomocą śrub, co umożliwia zmianę położenia przez zmianę obrotów bębna względem kierunku pracy i wyposażono w osłonę zabezpieczającą przed szybkim zniszczeniem. 
 • Maszyna posiada także krój nożowy służący do usuwania nieobrobionego środkowego pasa ziemi, jaki może pozostawić glebogryzarka. 

Napęd glebogryzarki przenoszony jest z ciągnika na bęben roboczy poprzez wał przegubowo teleskopowy i parę kół zębatych stożkowych.

 

Części zamienne do glebogryzarek w sklepie zychar.pl

W naszym sklepie zaopatrzysz się w najczęściej zużywające się elementy glebogryzarek różnych producentów. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

– noże

– noże przedłużane do uprawy truskawek

– pokrywy przekładni:

– pary kół zębatych Skropol:

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu.

Autor: ZYCHAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.