Site Loader
pług obrotowy rolniczy

Pługi zawieszane

Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Zapewniają one prawidłową pracę na polach płaskich i pofałdowanych wzdłuż lub w poprzek zbocza. Orkę wykonuje się przy możliwie optymalnej wilgotności gleby zapewniającej dobre zagłębienie się pługa i prawidłowe jej kruszenie. 

 

Rodzaje pługów stosowanych w rolnictwie

Pod względem budowy i przeznaczenia pługi podzielić możemy na następujące rodzaje:

 

  • Pługi lemieszowe. Posiadają korpusy, których zadaniem jest odkładanie skiby w prawo. Powszechnie nazywane są zagonowymi. Ich główne elementy to rama oraz korpus, gdzie lemiesz ma za zadanie podcinanie skiby od dna bruzdy oraz podawanie jej na odkładnicę. Wskutek orki tego rodzaju pługiem pole podzielone zostaje na tak zwane zagony oddzielone nie pokrytą bruzdą. Pługi lemieszowe występują jako wieloskibowe, wykorzystuje się je do płytkiej oraz głębokiej orki.

 

  • Pługi obrotowe. Pozwalają na orkę bezzagonową, gdyż posiadają korpusy umożliwiające odkładanie gleby w lewo i prawo. Ich budowę stanowi głównie rama, do której przymocowane są korpusy oraz stojak z mechanizmem obracającym ramę o 180 stopni.

 

  • Pługi zawieszane. Łącznie z traktorem tworzą zwarte, krótkie agregaty. Pługi zawieszane wymagają mniejszej mocy ciągnika, gdyż są stosunkowo lekkie – nie posiadają zespołu nośnego lub wydźwigowego.

 

  • Pługi przyczepiane. W parze z ciągnikiem rolniczym wyglądają na długie, ciężkie agregaty o małej zwrotności. Stosowane są coraz rzadziej.

 

  • Pługi talerzowe. Sprawdzają się przy orce gleb kamienistych. W przeciwieństwie do pługów lemieszowych, gdzie elementem roboczym był lemiesz, głównymi narzędziami są obracające się talerze.

 

  • Pługi półzawieszane. Narzędzia wieloskibowe przeznaczone do głębokiej orki. Różnica między nimi a zawieszanymi polega na posiadaniu koła podporowego, na którym urządzenia opierają się podczas transportu oraz pracy. 

 

Budowa pługów zawieszanych

Pług składa się z następujących zespołów:

 

  • Rama – to zespół posiadający postać kratownicy. W części przedniej znajdują się dwa wsporniki, w których zamocowana jest oś zawieszenia ze stojakiem. Dwie śruby umożliwiają zmianę kąta układu zawieszenia w stosunku do ramy, a tym samym ustawienie pługa względem współpracującego z nim ciągnika. 

 

  • Korpusy płużne przytwierdzone w węzłach ramy. Każdy korpus składa się ze słupicy z rdzeniem, do którego przykręcone są elementy robocze: 
      • trapezowy lemiesz, 
      • pierś odkładnicy, 
      • półśrubowe skrzydło odkładnicy i 
      • listwa płozu. 

 

Do listwy płozu ostatniego korpusu przykręcono dodatkową piętkę. W górnej części powierzchni roboczej każdego korpusu zamocowany jest też ścinacz listwowy, który ścina górną warstwę odkładanej skiby, przez co poprawia stopień jej pokruszenia i przykrycia resztek roślinnych.

 

  • Koło kopiujące zamocowano za pomocą uchwytu i jarzm w tylnej części ramy, po lewej stronie. Śruba regulacyjna umożliwia przestawienie koła, a tym samym zmianę głębokości orki. Koło wyposażone jest w skrobak oczyszczający bieżnik.

 

  • Belka zaczepowa znajduje się w przedniej części ramy, po prawej stronie i umożliwia zaczepienie narzędzi doprawiających odłożone skiby. Może to być brona zębowa, wał Campbella, wał kolczatka lub inne narzędzie wyposażone w łańcuch lub dyszel do połączenia z pługiem. 

 

  • Krój tarczowy – może być mocowany w uchwycie przed ostatnim korpusem. Poprawia on odcinanie skiby na glebach zadarnionych, a tym samym ogranicza zapchanie ostatniego korpusu, zapewniając pozostawienie czystej bruzdy.

 

Przygotowanie do pracy i regulacja pługu

Pług należy wstępnie ustawić przed rozpoczęciem orki, a dokładne regulacje przeprowadzić w czasie pierwszego przejazdu roboczego. Prawidłowo zawieszony i wyregulowany pług powinien w czasie orki utrzymywać takie położenie, aby jego rama była równoległa do terenu, a korpusy płużne odcinały skiby o takiej samej szerokości i głębokości oraz równo je odkładały.

Niżej przedstawiamy możliwości regulacyjne pługa zawieszanego:

  • Poziomowanie pługa w kierunku podłużnym wykonuje się za pomocą łącznika, skracając go lub wydłużając. 

 

  • Poziomowanie pługa w kierunku poprzecznym przeprowadza się przy użyciu wieszaka prawego, dolnego cięgła. Należy pamiętać, że po każdej zmianie głębokości orki konieczne jest poziomowanie poprzeczne. Przy zwiększeniu głębokości orki wieszak należy skracać, a przy zmniejszeniu –  wydłużać.

 

  • Szerokość robocza pierwszej skiby – dostosowuje się ją za pomocą regulacji poprzecznej, umożliwiającej przesuwanie układu zawieszenia pługa. Zakres TUZ należy ustawić tak, aby szerokość robocza pierwszego korpusu wynosiła ok. 30 cm.

 

  • Łączna szerokość orki ustalana jest za pomocą regulacji wykorbienia osi zawieszenia. Pług należy ustawić tak, aby płóz ostatniego korpusu zostawił wyraźny ślad na ściance bruzdowej, ok. 10 mm powyżej dna bruzdy. Nie powinno jednak występować nadmierne zagłębianie się płozu. Rzeczywista szerokość orki może być mniejsza lub większa o 5 cm od szerokości optymalnej dla poszczególnych pługów. W celu zwiększenia nacisku płóz na ścianki bruzdy należy czop wykorbiony (lewy) przesuwać w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Występuje przy tym nieznacznie zmniejszenie szerokości roboczej pierwszego korpusu. Celem zmniejszenia nacisku płóz na ścianki czop wykorbiony należy przesunąć w kierunku jazdy.

 

  • Głębokość orki reguluje się odpowiednim ustawieniem koła kopiującego, za pomocą korby śruby regulacyjnej. Koło znajduje się w tylnej części, dlatego opuszczając pług podnośnikiem hydraulicznym ciągnika należy zwrócić uwagę, aby przód pługa był na tej samej wysokości co tył.

 

Czego unikać w czasie pracy z pługiem?

  • Podczas pracy pługiem należy unikać gwałtownych szarpnięć. 

 

  • Nie wolno cofać i wykonywać nawrotów z pługiem w położeniu roboczym, a podczas wykonywania nawrotów nie wolno używać hamulca niezależnego ciągnika. 

 

  • Aby uniknąć zapchania pługa resztkami roślinnymi należy przed rozpoczęciem orki usunąć z pola długie resztki lub rozdrobnić je. Dopuszczalna wysokość ścierniska powinna wynosić 25 cm.

 

  • W przypadku zapchania pługa należy podnieść go na chwilę podnośnikiem hydraulicznym ciągnika, a po odblokowaniu korpusów ponownie je zagłębić.

 

  • Jeżeli wystąpi konieczność ręcznego oczyszczenia korpusów, pług należy opuścić na podłoże, a silnik ciągnika wyłączyć.

 

Części zamienne do pługów w zychar.pl

Posiadamy szeroką ofertę części do pługów lemieszowych różnych producentów. Znajdziecie wśród nich między innymi:

 

  • lemiesze i nakładki oraz odkładnice znanych marek: Overum, Gregoire-Besson, Vogel & Noot, PHX, Kverneland, Fortschritt B200, Kuhn, Lemken, Naud, Akpil

 

  • elementy hydrauliki siłowej,

 

  • śruby do pługów.

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

 

Zobacz pozostałe wpisy
Zabudowa typu HL 8011 została wykonana przez naszą firmę w technologii wywrotu na trzy strony.

Zabudowa HL 8011 wymiary wewnętrzne skrzyni: 536 cm x 242 cm, burty wykonane z blachy 2 mm, giętej w głęboki Czytaj więcej

Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe
Glebogryzarki ciągnikowe i ogrodowe

Glebogryzarki przeznaczone są do przemieszczania oraz spulchniania wszelkiego typu gleby. Maszyna w pewnym stopniu zastępuje jednocześnie pracę pługa, kultywatora i Czytaj więcej

Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06
Zabudowa przyczepy BSS PS 2 08.06 (2)

Przedstawiamy Państwu jedne z ostatnich naszych realizacji - Dwie bliźniacze zabudowy BSS PS 2 08.06 Dwie bliźniacze zabudowy przyczep BSS Czytaj więcej

Rozsiewacze nawozów – jak radzić sobie z problemami technicznymi?
Rozsiewacze nawozów - jak radzić sobie z problemami technicznymi

Rozsiewacze nawozów są urządzeniami umożliwiającymi równomierne rozprowadzenie nawozów na polach uprawnych. Ich prawidłowe działanie gwarantuje właściwy wzrost roślin i ma Czytaj więcej

Optymalizacja eksploatacji brony talerzowej. Praktyki serwisowe
brona-talerzowa

Brona talerzowa, będąca ważnym elementem efektywnej uprawy roli w nowoczesnym rolnictwie, wymaga szczególnego podejścia serwisowego, aby utrzymać jej funkcjonalność na Czytaj więcej

Żarówki halogenowe w samochodach, ciągnikach i pojazdach roboczych
Żarówki halogenowe

Wynalezienie żarówki halogenowej stało się prawdziwą rewolucją w technice motoryzacyjnej, mającą wpływ na sposoby oświetlenia m.in. pojazdów i maszyn rolniczych. Czytaj więcej

Lampy ostrzegawcze „koguty”. Stosowanie w maszynach rolniczych
Lampy ostrzegawcze koguty. Stosowanie w maszynach rolniczych

Ciągniki i maszyny rolnicze są często wyposażane w lampy dodatkowe, które ułatwiają eksploatację sprzętu. Jedną z najpopularniejszych jest pomarańczowe światło błyskowe, Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o alternatorze?
Co warto wiedzieć o alternatorze?

Akumulator w pojeździe bez odpowiedniego ładowania szybko stałby się bezużyteczny. Za ciągłą dostawę prądu odpowiedzialny jest alternator. W tym artykule Czytaj więcej

Ekologiczne metody ochrony roślin – alternatywa dla chemicznych środków

Presja unijnych regulacji, rosnące koszty i potrzeba ochrony gleby sprawiają, że alternatywy dla chemicznych środków ochrony roślin przestają być ciekawostką, Czytaj więcej

Przewodnik po złączach hydraulicznych
kolanko hydrauliczne

Złączki hydrauliczne wykorzystuje się w każdej instalacji, w której pracuje lub przepływa ciecz. Potrzebne są zarówno w domowych instalacjach wodnych i Czytaj więcej

Wybieramy podkład gruntujący do metalu
podkład gruntujący

Metal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak aby wykonane z niego powierzchnie znajdowały się w dobrym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów. Największe Czytaj więcej

Kombajny do zbierania ziemniaków – budowa i zasada działania
ziemniaki

Kombajny do ziemniaków umożliwiają jednoetapowy i szybki zbiór oraz znaczne ograniczenie pracy ręcznej. Maszyna pozwala na wykopanie ziemniaków, oddzielanie bulw Czytaj więcej

Sprężyny gazowe w maszynach rolniczych 
Sprężyny gazowe w maszynach rolniczych 

Urządzenia wykorzystujące energię sprężonego gazu, określane jako siłowniki gazowe lub sprężyny gazowe, to bezobsługowe elementy pojazdów i maszyn rolniczych. Dostosowane do Czytaj więcej

Prostowniki wspomagające rozruch pojazdów

Prostowniki to urządzenia, które służą do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie stałe. Właściciele samochodów znają je najczęściej pod nazwą Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o oleju hydraulicznym w maszynach rolniczych?
olej agrifarm

Olej hydrauliczny w ciągnikach i maszynach rolniczych pełni kilka istotnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie i przenoszenie energii. Stosowany jest Czytaj więcej

Wpływ jakości gleby na plony – jak poprawić żyzność?
Wpływ jakości gleby na plony – jak poprawić żyzność

Stan gleby to fundament każdego systemu produkcji roślinnej. Nie wystarczy znać typ czy klasę bonitacyjną – liczy się aktywność biologiczna, Czytaj więcej

Najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed chorobami
ochrona roślin

Spis treści Sposoby na naturalną ochronę Zastosuj czosnek i cebulę Użyj ekonomicznych środków Stwórz korzystne warunki dla roślin Kontrola szkodników Czytaj więcej

Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych
Odczytujemy oznaczenia na oponach do ciągników rolniczych

Oznaczenia na oponach do ciągników różnią się od systemu stosowanego w ogumieniu do aut osobowych. Wielu właścicielom tych pojazdów sprawia Czytaj więcej

Siłowniki hydrauliczne
siłownik hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne nazywane są silnikami hydrostatycznymi. Ich zadanie polega na wprawienie w ruch tłoczyska za pomocą energii powstałej pod wpływem ciśnienia Czytaj więcej

Podstawowe informacje o pompach zębatych
Pompa hydrauliczna zębata (do przyczepy leśnej) PA3-46FS9ESC 45.5cm3/obr Waryński

Pompy zębate są pompami rotacyjnymi, których działanie polega na zmianie objętości cieczy roboczej znajdującej się między cylindrem pompy, a zębatką Czytaj więcej

Odzież robocza w gospodarstwie rolnym
Odzież robocza w gospodarstwie rolnym

Ubrania robocze w rolnictwie powinny być dostosowane do czynników pogodowych, rodzaju wykonywanych czynności i pory roku. Odzież ta musi być Czytaj więcej

Prasy zwijające SIPMA
Prasy zwijające SIPMA

Maszyny rolnicze są dzisiaj powszechnie wykorzystywane zarówno w niewielkich, jak i w dużych gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj po skoszeniu zbóż na Czytaj więcej

Rozsiewacz nawozów „Kos” wciąż na polach
Rozsiewacz nawozów "Kos" wciąż na polach

W dziejach mechanizacji rolnictwa pojawiają się czasem konstrukcje, które pomimo swojego wieku nadal zachowują swoją skuteczność. Jednym z takich przykładów Czytaj więcej

Co to jest farba poliuretanowa?
Co to jest farba poliuretanowa?

Farby poliuretanowe zostały wynalezione w latach trzydziestych dwudziestego wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Takie emalie tworzą trwałe Czytaj więcej

Realizacja: Zabudowa do przyczepy Autosan D-47
Zabudowa do przyczepy Autosan D-47

Przedstawiamy Państwu ostatnią naszą realizację mianowicie kompletną górną zabudowę do przyczepy Autosan D-47 Zabudowa D-47 wykonana na zlecenie naszego klienta. Czytaj więcej

Filtry powietrza – skuteczna ochrona silników maszyn rolniczych i ciągników
filtr powietrza c-360

Filtr powietrza to element, o którym posiadacze ciągników i maszyn rolniczych często zapominają. Jak istotny to podzespół i jak ważną funkcję spełnia Czytaj więcej

Awarie glebogryzarek: diagnostyka, zapobieganie i naprawa
glebogryzarka

Glebogryzarki są nieodłącznym elementem wyposażenia arsenału narzędzi każdego rolnika i ogrodnika. Dzięki nim możliwe jest skuteczne przygotowanie gleby pod uprawy, co Czytaj więcej

Awarie alternatorów w ciągnikach rolniczych
alternator

Jaka jest rola alternatora w silnikach spalinowych? Silniki spalinowe, w tym również te stosowane w ciągnikach rolniczych, korzystają głównie z Czytaj więcej

Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie?
Części zamienne do maszyn rolniczych – jak dobrać odpowiednie

Spis treści Wybór części zamiennych Specyfikacja techniczna Dostępność na rynku Odpowiednie dopasowanie Podstawowe parametry maszyny Porównanie jakości ofert Wybieranie najlepszych Czytaj więcej

Łańcuchy rolkowe – co warto o nich wiedzieć?
Łańcuchy rolkowe - co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy rolkowe to najczęściej stosowany w urządzeniach mechanicznych sposób przenoszenia napędu, cieszący się opinią elementów o wysokiej trwałości. Ich konstrukcja Czytaj więcej

Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?
Łożyska toczne. Co należy o nich wiedzieć?

Łożyska toczne są szeroko stosowane i służą do obracania wałów w wielu różnych maszynach, takich jak rowery, samochody, silniki elektryczne, Czytaj więcej

Krzyżak wału napędowego. Do czego służy i jak działa?
Krzyżak wału 34x106.50 smarowanie centralne Waryński-65188

Wielu użytkowników samochodów stosowanie krzyżaków uważa za nieco przestarzałe. Mimo to z przegubami wału nadal mamy do czynienia np. w Czytaj więcej

ZYCHAR – Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol
ZYCHAR - Remont przyczepy Autosan D-50, przebudowa na wywrotkę. Lampy Horpol

Oto nasz kolejny pomysł na przebudowę przyczepy ze stałą skrzynią ładunkową na wywrotkę. Projekt przebudowy opiera się podwoziu polskiej przyczepy Czytaj więcej

Witamy na blogu firmy ZYCHAR.
ZYCHAR

Witamy na blogu firmy ZYCHAR. Będziemy starali się tutaj Was na bieżąco informować co u nas słychać, dodawać realizacje z Czytaj więcej

Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych
Gaśnice w pojazdach i gospodarstwach rolnych

Nie trzeba nikogo kierującego się zdrowym rozsądkiem przekonywać, że posiadanie gaśnicy w samochodzie, ciągniku czy kombajnie rolniczym jest niezbędnym wyposażeniem Czytaj więcej

Podstawowe informacje o wałach przegubowo-teleskopowych
wal-przegubowo-teleskopowy-1210-1900mm-1890nm-sprzeglo-cierne-1700nm-ce-2020-seria-9r-warynski zychar

Wały przegubowo-teleskopowe przenoszą moment obrotowy z ciągnika na maszynę. Dzieje się to przez połączenie dwóch podzespołów: WOM, czyli wału odbioru Czytaj więcej

Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej?
Co trzeba wiedzieć wybierając opony do maszyny rolniczej ?

Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju opon przeznaczonych do maszyn rolniczych. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Czytaj więcej

Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju
Wszystko co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Filtr olejowy to jeden z podstawowych elementów, dzięki którym eksploatować możemy pojazd długo i bezpiecznie. Regularna wymiana jest nie tylko Czytaj więcej

Jak zamontować układ wspomagania kierownicy w Ursusie C-330? Krótka instrukcja
ursus c 330

Ursus C-330, mimo upływu lat, wciąż jest często używany w wielu gospodarstwach. Jego cechy, takie jak lekkość i zwinność sprawiają, Czytaj więcej

Siewniki – maszyny niezbędne w rolnictwie
Siewniki - maszyny niezbędne w rolnictwie

Siewniki to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Służą do wysiewania nasion zbóż i roślin przemysłowych. Znacząco przyczyniają się do usprawnienia Czytaj więcej

Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych
Filtry hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych

Filtry hydrauliczne pełnią ważną funkcję w każdym układzie hydraulicznym. To dzięki nim mamy pewność, że nie dostają się do niego pyły Czytaj więcej

Budowa, funkcje i rodzaje Trzypunktowego Układu Zawieszenia (TUZ)
Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy Układ Zawieszenia jest prostą konstrukcją, która umożliwia połączenie (zagregowanie) z ciągnikiem niezbędnych do pracy na polu maszyn rolniczych i Czytaj więcej

Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych
Smary, czyli sposób na bezawaryjność maszyn rolniczych

Przestoje w działaniu urządzeń skutkują opóźnieniami w produkcji. Warto więc dbać o jakość i właściwy dobór środków smarnych, aby mogły Czytaj więcej

Najważniejsze informacje o talerzówkach
Najważniejsze informacje o talerzówkach

Brony talerzowe to niezwykle ważne urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Bronowanie wykonuje się bezpośrednio po orce w celu wyrównania gleby oraz polepszenia Czytaj więcej

Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników
Przyczyny najczęstszych awarii rozruszników

Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczycie, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie dzieje się nic, albo słuchać jedynie metaliczne Czytaj więcej

Krótki przewodnik po elektrodach otulonych
elektroda-rutylowa-4mm

Spawanie elektrodami otulonymi, zwane metodą MMA, należy do technik elektrycznych łukowych, w których łuk spawalniczy jarzy się między topliwą elektrodą Czytaj więcej

Rozrzutniki obornika w rolnictwie i nie tylko
Rozrzutniki obornika w rolnictwie

Rozrzutnik pełni ważną rolę w procesach nawożenia i ulepszania jakości gleby. Jego prosta konstrukcji sprawia, że części do tego urządzenia Czytaj więcej

Farby ftalowe o szerokich zastosowaniach
Farby Ftalowe ZYCHAR

Farby ftalowe (alkidowe) należą do najczęściej stosowanych typów farb. Popularność ta bierze z niskiej ceny i - dzięki zmienianiu proporcji Czytaj więcej

Zapraszamy na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022
ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022

ZYCHAR na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2022 Zapraszamy do spotkania z nami na XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK, które Czytaj więcej

Resory piórowe – co warto o nich wiedzieć?
Resory piórowe - co warto o nich wiedzieć?

Rеѕоrу ріórоwе tо nајѕtаrѕze rоzwіązаnie ѕtоѕоwаne do dnia dzisiejszego w niektórych typach pojazdów. W autach osobowych zastąpione zostały przez amortyzatory, Czytaj więcej

Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy
Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy

Chcąc zapewnić sprawność maszyn rolniczych w kolejnym sezonie trzeba je oczyścić, zakonserwować i odpowiednio garażować przez okres zimy. Wydaje się, Czytaj więcej

Części siewników rolniczych najczęściej ulegające uszkodzeniom. Sposoby minimalizowania ryzyka awarii
Części siewników rolniczych

Części siewników rolniczych są narażone na różnorodne uszkodzenia w wyniku regularnego użytkowania, warunków terenowych oraz wpływu czynników atmosferycznych. Poniżej omawiamy Czytaj więcej

Pierścienie uszczelniające typu oring i simering
Pierścienie uszczelniające typu oring i simering

Uszczelnienia są bardzo ważnymi elementami w konstrukcji wielu maszyn oraz urządzeń. Mają za zadanie przede wszystkim zapewnić szczelność połączenia dwóch części Czytaj więcej

Uprawa bezorkowa – zalety, wady, maszyny
Uprawa bezorkowa zalety wady maszyny

Systemy uprawy roli stanowią kluczowy element rolnictwa, wpływając nie tylko na jakość i ilość plonów, ale także na ochronę środowiska Czytaj więcej

Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych
Małe i ważne, czyli kilka słów o bezpiecznikach samochodowych

Mimo, że postęp technologiczny w motoryzacji jest ogromny, a stosowana w autach elektronika coraz bardziej skomplikowana, to nad jej bezpieczeństwem Czytaj więcej

Przyczepa IFA HL 6011
Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie

Przyczepa HL 6011 po gruntownej odbudowie Przyczepa została przerobiona z wywrotu dwustronnego na wywrót trzystronny. Konstrukcja podwozia została wzmocniona.   Czytaj więcej

Autor: ZYCHAR