
Pługi zawieszane
Pługi przeznaczone są do podorywek oraz orek siewnych i przedzimowych. Zapewniają one prawidłową pracę na polach płaskich i pofałdowanych wzdłuż lub w poprzek zbocza. Orkę wykonuje się przy możliwie optymalnej wilgotności gleby zapewniającej dobre zagłębienie się pługa i prawidłowe jej kruszenie.
Rodzaje pługów stosowanych w rolnictwie
Pod względem budowy i przeznaczenia pługi podzielić możemy na następujące rodzaje:
- Pługi lemieszowe. Posiadają korpusy, których zadaniem jest odkładanie skiby w prawo. Powszechnie nazywane są zagonowymi. Ich główne elementy to rama oraz korpus, gdzie lemiesz ma za zadanie podcinanie skiby od dna bruzdy oraz podawanie jej na odkładnicę. Wskutek orki tego rodzaju pługiem pole podzielone zostaje na tak zwane zagony oddzielone nie pokrytą bruzdą. Pługi lemieszowe występują jako wieloskibowe, wykorzystuje się je do płytkiej oraz głębokiej orki.
- Pługi obrotowe. Pozwalają na orkę bezzagonową, gdyż posiadają korpusy umożliwiające odkładanie gleby w lewo i prawo. Ich budowę stanowi głównie rama, do której przymocowane są korpusy oraz stojak z mechanizmem obracającym ramę o 180 stopni.
- Pługi zawieszane. Łącznie z traktorem tworzą zwarte, krótkie agregaty. Pługi zawieszane wymagają mniejszej mocy ciągnika, gdyż są stosunkowo lekkie – nie posiadają zespołu nośnego lub wydźwigowego.
- Pługi przyczepiane. W parze z ciągnikiem rolniczym wyglądają na długie, ciężkie agregaty o małej zwrotności. Stosowane są coraz rzadziej.
- Pługi talerzowe. Sprawdzają się przy orce gleb kamienistych. W przeciwieństwie do pługów lemieszowych, gdzie elementem roboczym był lemiesz, głównymi narzędziami są obracające się talerze.
- Pługi półzawieszane. Narzędzia wieloskibowe przeznaczone do głębokiej orki. Różnica między nimi a zawieszanymi polega na posiadaniu koła podporowego, na którym urządzenia opierają się podczas transportu oraz pracy.
Budowa pługów zawieszanych
Pług składa się z następujących zespołów:
- Rama – to zespół posiadający postać kratownicy. W części przedniej znajdują się dwa wsporniki, w których zamocowana jest oś zawieszenia ze stojakiem. Dwie śruby umożliwiają zmianę kąta układu zawieszenia w stosunku do ramy, a tym samym ustawienie pługa względem współpracującego z nim ciągnika.
- Korpusy płużne przytwierdzone w węzłach ramy. Każdy korpus składa się ze słupicy z rdzeniem, do którego przykręcone są elementy robocze:
-
- trapezowy lemiesz,
- pierś odkładnicy,
- półśrubowe skrzydło odkładnicy i
- listwa płozu.
-
Do listwy płozu ostatniego korpusu przykręcono dodatkową piętkę. W górnej części powierzchni roboczej każdego korpusu zamocowany jest też ścinacz listwowy, który ścina górną warstwę odkładanej skiby, przez co poprawia stopień jej pokruszenia i przykrycia resztek roślinnych.
- Koło kopiujące zamocowano za pomocą uchwytu i jarzm w tylnej części ramy, po lewej stronie. Śruba regulacyjna umożliwia przestawienie koła, a tym samym zmianę głębokości orki. Koło wyposażone jest w skrobak oczyszczający bieżnik.
- Belka zaczepowa znajduje się w przedniej części ramy, po prawej stronie i umożliwia zaczepienie narzędzi doprawiających odłożone skiby. Może to być brona zębowa, wał Campbella, wał kolczatka lub inne narzędzie wyposażone w łańcuch lub dyszel do połączenia z pługiem.
- Krój tarczowy – może być mocowany w uchwycie przed ostatnim korpusem. Poprawia on odcinanie skiby na glebach zadarnionych, a tym samym ogranicza zapchanie ostatniego korpusu, zapewniając pozostawienie czystej bruzdy.
Przygotowanie do pracy i regulacja pługu
Pług należy wstępnie ustawić przed rozpoczęciem orki, a dokładne regulacje przeprowadzić w czasie pierwszego przejazdu roboczego. Prawidłowo zawieszony i wyregulowany pług powinien w czasie orki utrzymywać takie położenie, aby jego rama była równoległa do terenu, a korpusy płużne odcinały skiby o takiej samej szerokości i głębokości oraz równo je odkładały.
Niżej przedstawiamy możliwości regulacyjne pługa zawieszanego:
- Poziomowanie pługa w kierunku podłużnym wykonuje się za pomocą łącznika, skracając go lub wydłużając.
- Poziomowanie pługa w kierunku poprzecznym przeprowadza się przy użyciu wieszaka prawego, dolnego cięgła. Należy pamiętać, że po każdej zmianie głębokości orki konieczne jest poziomowanie poprzeczne. Przy zwiększeniu głębokości orki wieszak należy skracać, a przy zmniejszeniu – wydłużać.
- Szerokość robocza pierwszej skiby – dostosowuje się ją za pomocą regulacji poprzecznej, umożliwiającej przesuwanie układu zawieszenia pługa. Zakres TUZ należy ustawić tak, aby szerokość robocza pierwszego korpusu wynosiła ok. 30 cm.
- Łączna szerokość orki ustalana jest za pomocą regulacji wykorbienia osi zawieszenia. Pług należy ustawić tak, aby płóz ostatniego korpusu zostawił wyraźny ślad na ściance bruzdowej, ok. 10 mm powyżej dna bruzdy. Nie powinno jednak występować nadmierne zagłębianie się płozu. Rzeczywista szerokość orki może być mniejsza lub większa o 5 cm od szerokości optymalnej dla poszczególnych pługów. W celu zwiększenia nacisku płóz na ścianki bruzdy należy czop wykorbiony (lewy) przesuwać w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Występuje przy tym nieznacznie zmniejszenie szerokości roboczej pierwszego korpusu. Celem zmniejszenia nacisku płóz na ścianki czop wykorbiony należy przesunąć w kierunku jazdy.
- Głębokość orki reguluje się odpowiednim ustawieniem koła kopiującego, za pomocą korby śruby regulacyjnej. Koło znajduje się w tylnej części, dlatego opuszczając pług podnośnikiem hydraulicznym ciągnika należy zwrócić uwagę, aby przód pługa był na tej samej wysokości co tył.
Czego unikać w czasie pracy z pługiem?
- Podczas pracy pługiem należy unikać gwałtownych szarpnięć.
- Nie wolno cofać i wykonywać nawrotów z pługiem w położeniu roboczym, a podczas wykonywania nawrotów nie wolno używać hamulca niezależnego ciągnika.
- Aby uniknąć zapchania pługa resztkami roślinnymi należy przed rozpoczęciem orki usunąć z pola długie resztki lub rozdrobnić je. Dopuszczalna wysokość ścierniska powinna wynosić 25 cm.
- W przypadku zapchania pługa należy podnieść go na chwilę podnośnikiem hydraulicznym ciągnika, a po odblokowaniu korpusów ponownie je zagłębić.
- Jeżeli wystąpi konieczność ręcznego oczyszczenia korpusów, pług należy opuścić na podłoże, a silnik ciągnika wyłączyć.
Części zamienne do pługów w zychar.pl
Posiadamy szeroką ofertę części do pługów lemieszowych różnych producentów. Znajdziecie wśród nich między innymi:
- lemiesze i nakładki oraz odkładnice znanych marek: Overum, Gregoire-Besson, Vogel & Noot, PHX, Kverneland, Fortschritt B200, Kuhn, Lemken, Naud, Akpil.
- elementy hydrauliki siłowej,
- śruby do pługów.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!